Kapat

Nissan Leaf İncelemesi

Tüm Dünyada en çok satılan elektrikli araç olan Nissan Leaf, değişen yeni yüzüyle 2018 yılında asfalta indi. Nissan Leaf ilk olarak 2010’da tanıtılmış, bu yıl ise değişerek son görünüme kavuşmuştur. Japonya da üretilen araç menzili ve gücü ile birçok rakibine gözdağı vermektedir. Renault ortaklığı ile daha teknolojik bir görünüme kavuşan Leaf, Yeşil Araba Ödülünü de alarak tahtını daha uzun süre koruyacak gibi görünüyor.

Nissan Leaf ilk sürümünde bulunan eksiklikleri yeni modelinde tamamlamış, araç menzilini ve gücünü arttırmıştır.

Tasarım ve Dizayn Özellikleri

Dış tasarımında diğer Nissan modellerinde görülen ‘V’ formlu ızgara tasarımı siyah ve krom renklerle araca sağlam bir duruş vermiş. Ön kısımda yatay çizgi halinde bulunan bumerang tipi Led farları ve arka kısmında dikey formatta bulunan stop farları ile araç modern bir görünüme kavuşmuştur. Araçta 5 kollu 17″ jantlar ile sade lastiklere yer verilmiş. Yeni Leaf ilk jenerasyonuna nazaran 35m daha uzun ve 20mm daha geniş bir yapıya sahip.

İç tasarımında kendini tamamen yenileyen araç, eski versiyonundan neredeyse hiçbir iz bırakmamış. Baştan sona iç tasarımını yeniden yaratan araç, 7″ lik Apple CarPlay destekli multimedya ekranı ve joystick şeklinde vites bölümü bulunmaktadır. En büyük yeniliği e-Pedal teknolojisi olan Nissan Leaf, araç durdurulması veya harekete geçiş işlemini tek pedal üzerinden sağlayabilmektedir. Güvenlik olarak da değişime uğrayan Leaf, 12 ultra sensörü ile tam otomatik park özelliği de sunmaktadır. Ayrıca akıllı şerit takip sistemi, acil frenleme, trafik işareti tanıma ve arka çapraz trafik uyarı sistemi de bulunmaktadır.

Motor ve Menzil Özellikleri

2 farklı motor seçeneğiyle sunulan Leaf, 40 kWh ve 60 kWh’lık lityu-iyon batarya ve 1 adet elektrik motoru seçeneği bulunmaktadır. Bu motor ile 147 beygir güce ve 320 Nm torka sahip olan araç, 40 kWh motor seçeneği ile 378km, 60 kWh motor ile 500km’lik bir menzile sahip olacak. Motor şarj süresi ise 3kW’ lık bağlantıda 16, 6kW’lık bağlantıda 8 saatte şarj olabilecek. Ayrıca hızlı şarj desteği ile 40 dakika gibi bir sürede %80 oranında şarj imkânı da sağlanabilmektedir. Nissan Leaf saatte 144 km hıza çıkabilecek ve 0-100 km arası süreye 8 saniyede erişebilecek.

Avrupa satış fiyatı olarak 30 bin $ olarak tahmin edilmektedir. Rakiplerine göre daha ucuz olan araç liderliği daha uzun süre koruyacak gibi gözüküyor.

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

furkan yıldırım {furkan yıldırım}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir