Kapat

Tesla Model 3

TESLA MODEL 3

Tesla geçtiğimiz yıllarda hayatımıza soktuğu Model S, Model X ile birlikte şimdi de Model 3 ile elektrikli araç sektöründe daha da ilerleyecek gibi gözüküyor. Tesla Elon Musk Ceo’luğunda bugüne kadar Roadster, Model S, Model X ve Model 3 adında 4 farklı otomobil ile piyasaya çıktı. Etkileyici tasarımı, yüksek işleve sahip donanımları ve performansı ile göz dolduran Tesla Model 3, rakiplerine göre elektrikli araç sektöründe bir hayli popüler.

Tesla Model 3 Tasarım ve Donanım

Motorlu araçlara göre daha ağır olan aracın dış yüzeyi tamamen kusursuzlaştırılmaya çalışılmış, rüzgâr direncini azaltarak daha az elektrik tüketimi amaçlanmıştır. Araçta kapı kolları kapılara gömülü halde bulunmakta ve araç ızgarasız bir görünüme sahip olmaktadır. İçten yanmalı motorlara nazaran daha az ısınma ve soğuma ihtiyacı olan elektrikli araçlarda motor genellikle arka koltuğun altında bulunmaktadır. Bu yüzden otomobilin hem ön hem de arka kısmında bagaj alanı vardır. Aracın dış kısmında aynalar hariç herhangi bir çıkıntı yok.

Araç içine baktığımızda ise ilk göze çarpan şey araçta kadran bulunmaması oluyor. Bunun yerine konsolun ortasında bulunan 15″lik ekrandan bilgiler görülebiliyor. Otomobil telefon ile giriş imkânı sunmasının yanı sıra, internet bağlantısı imkânı da bulunuyor. 5 kişinin rahat bir şekilde sığabildiği araçta standart olarak Autopilot donanımı da verilmektedir.

Donanım açısından büyük farkların bulunmadığı Tesla Model 3, kart girişli ve mobil uygulama sayesinde anahtarsız giriş ve klima kontrolü imkânı da sunmaktadır. Ses tanıma özelliği bulunan araçta çift bölgeli klima ve havalı süspansiyon sistemi mevcuttur.

Güvenlik açısından 8 farklı noktada hava yastığı, acil durum freni ile birlikte otomatik sürüş ve çarpışma önleme sistemi ile şerit takip ve araç iç ve dışarısında bir sürü sensör Tesla Model 3’te bulunmaktadır.

Tesla Model 3 Teknik Özellikler

Tesla Model 3‘te iki çeker ve dört çeker olmak üzere 2 farklı seçenek bulunuyor.  İlk versiyonu ile saatte 210 km hıza çıkabilen Model 3, 0-100 arası hıza ise 6 saniyenin altında ulaşabilecek. İkinci versiyon ile 225 km maksimum hıza ulaşılabilecek ve 0-100 km arası hızlanma 5,2 saniyede olacaktır. 2 farklı batarya tipi bulunan araçta standart batarya 340 km menzile, üst segment batarya ise 500 km menzile ulaşabiliyor. Ayrıca şarj dolum süresi standart modelde 6,5, üst segmentte ise 8 saat sürüyor.

Tesla Model 3 için 4 yıl ve 80.000 km garantisi sunmaktadır. Ayrıca batarya şarj kapasitesi %70’in altına düştüğünde ücretsiz batarya değişimi de sağlıyor. Model 3’ün Amerika Birleşik Devletlerindeki satış fiyatı 35.000 Dolar’dan başlıyor. Ekstra özellikler ile bu fiyat arttırılabiliyor.

 

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

furkan yıldırım {furkan yıldırım}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir