Kapat

Toyoya Yaris Hybrid

Japon otomobil devi Toyota, elektrikli otomobil sektörünün öncülerinden bir tanesidir. 1997 yılında ilk olarak Prius modeli ile Hybrid kavramını öğrenmemizi sağlayan Toyota, B segmentin de rakipsiz Yaris modelini piyasaya sürdü. Ülkemizde özellikle kadın sürücülerin ilgisini çeken Toyota Yaris Hybrid 3,95 metrelik uzunluğu ve agresif ve sivri hatlarıyla dikkat çekmektedir. Araç ön ve arkasında bulunan mavi zeminli logolar ile Hybrid olduğunu gösteren araç, makul boyutları ile şehir içi kullanımda oldukça başarılı.

Tasarım ve Donanım

Toyota Yaris Hybrid, Led farları ve büyük ızgarası ile daha agresif bir görünüme kavuşmuş. Ön ve arka logolar maviye boyanmış ve sis farlarının çevresi metal görünümlü çerçevelere sahiptir. 15 inçlik, 2 renkli jantları ve Led stop lambalarıyla Toyota Yaris Hybrid göz kamaştırıyor. Araç 3.950mm boy, 1.695 genişlik ve 1.520mm yüksekliğe sahiptir.

Araç içerisinde ise büyük değişimler gözlenmese de iç tasarım şıklığı bir nebze olsun arttırılmış. İç kısımda bulunan dikiz aynalardan kendiliğinden kararmakta ve araç dışarısındaki havayı algılayan çift bölgeli otomatik klimasıyla oldukça kullanışlı. Aracın bagaj kapasitesi 286 litre olmakla birlikte arka koltukların yatırılmasıyla 1119 litreye kadar arttırılabilmektedir. Ön konsol kısmında bulunan 4.2″ TFT ekranı ile sürüş bilgilerinizi izleyebilmektesiniz. Aracı el freni yanında bulunan EV tuşu ile sadece elektrikli olarak kullanabilirsiniz.

Araçta anahtarsız çalıştırma ve bluetooth bağlantısı ve Usb bağlantı girişi bulunmaktadır. Ayrıca araçta Güvenlik açısında Şerit takip sistemi, Otomatik yanan far sistemi ve Ön çarpışma önleyici sistem bulunmaktadır.

Motor Özellikleri

Farklı motor çeşitleri bulunan Toyota Yaris Hybrid, 1,5 lt hybrid elektronik kontrollü sürekli değişken şanzıman ve 1.5 lt Hybrid Multidrive S motor seçenekleriyle sunulmuştur. Birleşik güç kullanan bu motorlar benzinli olmakla birlikte karma olarak kullanılmaktadır.

Bu motor ile 75 beygir güç ve 111 Nm tork üreten otomobilin elektrikli motoru ise 61 beygir güç ve 169 Nm tork üretmektedir. Karma kullanımda 100 beygir güç üreten araçta maksimum sürat 165km, 0-100 ara hızlanma ise 12 saniye’ dir. 4 silindirli olan bu motor şehir içi 3.3 lt, şehirler arası 3.6 lt benzin tüketimi yapıyor.

Yol tutuşu ile güven veren araç, virajlarda dağıtmıyor ve gayet sessiz bir şekilde çalışıyor. Yüksek torku sayesinde araç düşük hızlarda daha atik bir hale geliyor ve şehir içi sürüşünüzü daha eğlenceli hale getiriyor.

 

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

furkan yıldırım {furkan yıldırım}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir