Kapat

Audi e-Tron GT İncelemesi ve İlk Haberler

A7’den daha fazlası elektrikli bir A7’dir.

Audi, 2018 yılı içerisinde bildiğimiz gibi Angeles Otomobil Fuarı için bir araç ile katıldı ki bu sektörde de lider firmalardan birisi olacağını gösterdi. Fuara getirdikleri araç herkesin merakla beklediği Audi e-tron GT konseptiydi.

Audi e-tron, Porsche ile birlikte geliştirildi ve dört kapılı Gran Turismo, Ingolstadtlı markanın elektrikli araçlar piyasasında temsilcisi oldu diyebiliriz. Üretimi için ön görülen zaman ise 2019 yılı sonları, Audi en son ürettiği e-tron Suv ve 2019 yılında gelecek olan e-tron Sportback’den sonra üreteceği serinin devamı Audi e-tron GT olacak.

Daha önce yazdığımız gibi 2025 yılına kadar Audi markasının 12 Ev modeli tanıtcağı duyurulmuştu. Audi, 2020 sonunda bu hedefin yaklaşık %25lik kısmını tamamlamış olacak bile. Bundan sonrasında üretimler biraz daha seyrelecek gözü ile bakmamız doğru olacak nedeni ise geriye kalan 5 yıla sadece 9 model tanıtılacak. Yineden bu zaman normal bir marka için oldukça hızlı gelişecek hemen hemen her 6 ayda bir yeni bir model göreceğiz.

Elektrikli araba devi Tesla’nın Model S modeli oldukça cezp etmiş olacak ki Audi bu modeli gözüne kestirmiş gibi görünüyor. Dört kapılı bir coupe tarzında karşımıza çıkan Audi e-Tron GT, 400 kilometre menzil sunacak ve 90 kWh bir güç üretecek. Bataryalar tamamen aracın düz taban formuna entegre edilmiş durumda. Batarya hem aşağıda hem de yeni teknoloji ile araç ile birlikte hafiflik dengesi mükemmel ayarlanmış. Bu hafiflik ve bataryanın altta olması arabanın ağırlık merkezini de oldukça aşağı bir düzeyde tutmaktadır. Araçta tavan için karbon, diğer bölümler için alüminyum ve yüksek dayanıklı çelikler kullanılmıştır. Bu seçimler sayesinde araç hem daha dinamik hem de güvenlik zafiyeti vermemiş.

Audi e-Tron GT modelinde, her biri farklı bir akstan sorumlu iki adet ve sürekli olarak senkron halde çalışan elektrikli motorlara sahip. Trok, vektörleme ve yüksek performans…

Güçlü bir rejeneratif fren sistemi ile birlikte Spor Ev’nin pik gücü değeri ise tam 590 bg yani ( 434 kWh olarak açıklandı. Bu veriler ile birlikte Audi e-Tron GT 0’dan 100km/s hıza sadece 3.5 saniyede çıkabiliyor.

Kardeşi sayılan Porsche Taycan ile altyapısını paylaşacak olan Audi e-Tron GT batarya gücü olarak 800 Volt güç sağlıyor. Hızlı şarj istasyonlarında %80lik bir doluluk oranına ise sadece 20 dakika gibi bir sürede ulaşabilecek.

Aracın matematik şeması ise şu şekilde;

  • Uzunluk 4.96 metre
  • Yükseklik 1.38 metre
  • Genişlik 1.96 metre
  • Arka bagaj hacmi 450 Litre

 

 

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

furkan yıldırım {furkan yıldırım}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir