Kapat

Volvo XC40 İncelemesi

Volvo’nun 2019 yılı için çıkardığı en ufak Suv modeli olan XC40, Volvo modelinin ilk %100 elektrikli aracı olacak. İngiltere’den gelen haber ile birlikte bu haberin doğruluğu kesinleşti. Audi’nin tasarım şefi olan Thomas Ingenlath Auto Express adlı dergiye verdiği açıklamada, firmanın ilk ve %100 elektrikli otomobilinin XC40 modeli olacağı ve devamında bu aracın üzerinden elektrikli piyasasında gelişeceklerini söyledi. İlk adımlar olarak elektrikli araçlarda ki ilerlemelerinin Volvo XC40 modeli üzerinden yürünülerek tamamen elektrikli olan XC90 modeli ile birlikte geliştirileceğini duyurdu. XC90 hakkında yaptığımız en son haberde aracın 4. seviye otonom sürüş özelliği hakkında bilgiler vermiştik. Yani kısaca XC90 modeli bir noktadan bir noktaya herhangi bir kullanıcısı olmadan otomatik pilot tarafından gidebilecek. Bu teknoloji ile yeni bir çağ başlayacağa benziyor.

Aslında Ingenlath’ın açıklamalarından çıkarılacağı gibi Volvo XC40 modeli ile başladığı bu yolda XC90 ile devam edecek ve zamanla tüm modelleri için elektrikli (Ev) motorlar ve konseptler hazırlayacak. Geleceğin teknolojisi olan elektrikli araçlar için geç kalınmış bir adım bile olduğu söylenebilir. Sitemizi takip edenler bilirler elektrikli araçlar birçok marka için çoktan başladı ve oldukça gelişti.

 

Açıklamalara dikkatle bakıldığı zaman aslında Volvo’nun Volkswagen markasından daha farklı bir yok izlediğini söylememiz mümkün. Volkswagen demesek de olabilir birçok markadan ayrılıyor. Volvo’yu ayıran özellik ise Volkswagen gibi üreticiler elektrikli modelleri için yeni bir I.D. serisi oluştururken Volvo eski içten yanmalı modellerini konsept olarak elektrikli araçlara çevirmektedir.

Volvo XC40 modeli için detaylı bilgiler henüz paylaşılmadı. Menzil değerleri vb. birçok soru işareti aracın sunumu ile birlikte tanıtılacaktır. Fakat eldeki veriler ve tahminler ışığında aracın 500km bir menzile sahip olacağı ön görülmektedir. Volvo XC40’ın, yine Volvo’nun yeni polestar 2 aracından hemen sonra tanıtılacağı beklenmektedir. Polestar 2, Volvo’nun performans departmanı tarafından Polestar 1 hibrit modelinden sonraki ikinci araba olacak ve 2019 yılında tanıtılacağı biliniyor.

 

Volvo XC40’ın dışında bir de Nisan ayı içerisinde Çin’de tanıttığı T5 Twin Engine pulg-in hibrit modeli var. Bu versiyon ile birlikte, T3’ün 265 Nm tork ve 156 beygir üreten 3 silindirli turbo benzinli olan motoru ile 75 beygir güce sahip olan bir elektrikli motoru ve 9.7 kWh’lık bataryaya sahip olan bir konsept paketini kombin ediyor. Bu araç 7 ileri ve otomatik şansıman ile elektrik ile sadece 32 Km yol kat edebileceğini de belirtmiş olalım.

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

furkan yıldırım {furkan yıldırım}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir