Kapat
Genel 5 0

Elektrikli Arabaların Dez Avantajları

İlk çıkan elektrikli arabalar maalesef bir türlü istedikler düzeyde bir başarı elde edemediler. Kullanıcılar tarafından birçok dezavantajı kullanılmamasına ve tercih edilmemesine sebep oldu.

Sanılanın aksine eski nesil elektrikli otomobiller, içten yanmalı benzinli ve dizel otomobillerin öncesinde de mevcuttular. Fakat çapın teknolojisi ile bu araçların yetersiz akü seviyeleri ve verimsiz olmaları gelişmelerine engel olmuştu.

Son zamanlar da yenilenebilir enerji ile birlikte elektrikli otomobillere ilgi giderek artmaktadır. Bazı ülkeler söyleşilerinde önümüzde ki 5-10 sene içerisinde yakıtla çalışan otomobil satışlarını yasaklayacağını bile söylemiştir. Bu ülkelerden bazıları ise ülkelerinin belli kesimlerinde sakin ve temiz şehir politikalarında sadece elektrikli araçlara izin vereceğini vurgulamıştır.

Kısaca özetlememiz gerekirse elektrikli araçlar yakın zamanda en çok tercih edilen araçlar arasında yer alacaklar ve dünya üzerinde rezervleri giderek tükenen içten yanmalı araçların yakıtları bittiğinde yeni bir otomobil çağı açılacak ve elektrikli arabalar her sokakta yer almaya başlayacak. Peki şu anda bu araçlar neden fazla talep görmemektedir?

Model Yelpazesinin Darlığı

Markalar giderek elektrikli araç arge ve üretimlerini genişletse de şu anda piyasada bulunan araba modellerinin yelpazesi oldukça dar ve buda tercih edecek insanların isteklerini karşılayacak düzeyde değil maalesef. Markaların Hybrid olarak sunduğu araçlar ile elektrikli araçları karıştırmamak gereklidir. İki teknoloji arasında büyük farklar barınmaktadır.

Akü Kiraları ve Şarj Süreleri Can Sıkıcı

Bilindiği ve tahmin edildiği üzere elektrikli araçlar aracın üzerinde bulunan bataryalardan aldıkları enerji ile çalışmaktadırlar. Bu bataryalar her markada farklı ve gelişmişlik düzeyi de farklılıklar gösterebilmektedir. Kimi aracın tam şarj ile menzili 500 kilometre olsa da kimi aracın ki 150 kilometre ile sınırlı. Düz mantıkla düşünüldüğü zaman elektrikli araçlar yakıt konusunda bizleri cezp edebilir ancak elektrikli otomobillerin her birinde batarya yada akü kiralama derdi vardır. Bu ücretler her araç için farklılık gösterebilmektedir.

Akü kiralama işini kısaca özetleyecek olursak; Geçtiğimiz yıllarda Renault modeli bir elektrikli aracını satışa sunmuş ve benzin veya dizel yakıtlı araçlardan daha ucuza satmıştı. Ancak bu aracı alan bireylerden her ay 150 TL akü kira bedeli talep etmişti. İşte bu can sıkıcı olay yüzünden renault’un araçları elinde kalmıştı.

Aküleriniz bitmese dahi kira vermek zorunda kalıyordunuz. Her ay düzenli ödemeler kullanıcıların canını sıkmaya fazlası ile yetmişti. Ancak son zamanlarda gelişen teknoloji ve şartların bu şekilde olması nedeni ile elektrikli araçların tercih edilmemesi üzerine bazı modeller akü kira bedelini ortadan kaldırdı.

Share Button

Morgan EV3

Morgan EV3:Geçmişe Yolculuk

 0
Mercedes EQC

Mercedes EQC Sabırsızlıkla Bekleniyor!

 0
Kia Soul EV Elektrikli Otomobil

Kia Soul EV Elektrikli Otomobil Modeli

 0
Kia E-Niro

Kia E- Niro Yakıttan Tasarruf

 0

furkan yıldırım {furkan yıldırım}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir