Kapat

2018’in En İyi Menzile Sahip 10 Elektrikli Otomobilleri

2018’in En İyi Menzile Sahip 10 Elektrikli Otomobilleri

Elektrikli araçların üretimine yönelik ilginin artışına bağlı olarak, üstün özelliklere sahip ürünler ortaya çıkmaktadır. Bu gelişmelerin ışığında elektrikli araçların menzili de önemli ölçüde artış göstermiştir. Yani tek seferde tamamen dolu batarya ile, gidilebilecek maksimum mesafe oranında artış gözlemlenmiştir.

Dünya üzerinde küresel ölçekli önemli teknoloji firmalarının başlatmış oldukları atak sonucunda, elektrikli araçların menzili de artmakta, günümüze uygun yüksek teknoloji yansıması özellikler araçlara eklenebilmektedir. Buna bağlı olarak ta küresel bir yarış başlamıştır. Kimi saygın araç üreticisi firmaların, özellikle dizel ile çalışan araç üretim alanlarını kapatarak, yatırımlarını elektrikli araç üretim sahasına kaydırdıkları bilinmektedir. 

Şimdi, özellikleri ile kullanıcıları heyecanlandıran ve üstün teknik özelliklere sahip araçların tanıtımı yapılacaktır. Buna göre araçlar, üstün şarj kapasiteleri ve yol alma özellikleri bakımından ayrıntılı bir biçimde incelenecektir.

elektrikli araçların menzili

2018 Yılında Elektrikli Araç Menzilleri

Tesla firması sektör üzerinde hissedilecek şekilde, liderlik pozisyonunda bulunmaktadır. Elektrikli araçların menzili ise şu şekildedir:

  • Tesla Model S: 2018 yılında satın alınabilecek olan, en yüksek menzilli elektrikli araçtır. Tek şarj ile, 542 kilometreye kadar yolculuk yapılabilmektedir. Ortalama olarak 100 km sonrasında, 22.76 kWh enerji sarfiyatı yapmaktadır.
  • Tesla Model 3: En geniş menzilli ikinci araç konumunda bulunan model, Tesla markası altında üretilmektedir. 498 Km yolu, tek seferde tamamlanmış şarj sonrasında yapabilmektedir. Bununla birlikte, 100 km sonunda 15.4 kWh enerji kullanımı yapmaktadır.
  • Tesla Model X: 474 Km menzile sahip olan araç, 24.35 kWh enerji sarfiyatı yapmaktadır. SUV sınıfında yer almaktadır.
  • Elektrikli Chevrolet Bolt: 383 km menzile sahip aracın, 16.36 kWh enerji sarfiyatı bulunmaktadır.
  • Nissan Leaf: 241 km menzil alabilen araç, 16.89 kWh enerji harcamaktadır. Hatcback sınıfında, 2018 yılının en çok satan elektrikli aracı olmuştur.
  • Volswagen e-Golf: 201 km yol alabilne araç, 100 km sonunda ise, 16.62 kWh enerji harcamaktadır. Ülkemiz pazarında satışı bulunmamaktadır.
  • Elektrikli Ford Focus: 185 km yol alabilen aracın 100 km sonunda harcamış olduğu enerji ise, 17.75 kWh olmaktadır. MAliyeti itibariyle, öne çıkan elektrikli araçlar arasında yer almaktadır.

elektrikli araçların menzili

2018 Elektrikli Araçların Genel Özellikleri

Son birkaç yılda meydana gelen gelişmeler ışığında, firmaların yatırımlarını, elektrikli araçlar üzerinde yapacakları anlaşılmaktadır. Bu konuda ince ayrıntı olan konu ise, elektrikli araçların menzilleri olmaktadır.

Şarj istasyonlarının henüz her yerde olmaması nedeniyle, menzillerin uzun olması sürücüler tarafından oldukça önemsenmektedir. Bununla birlikte aracın konforu ve teknik özellikleri de dikkat çeken diğer konu başlıklarındandır. 

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir