Kapat

Dünyada Elektrikli Araçlar

Dünyada Elektrikli Araçlar

Dünya genelinde, araçların dizel ve benzin tüketimine son verilerek, elektrikli otomobil üretilmesi konusunda bir hassasiyet geliştirilmiştir. Buna göre, önemli araç üreticisi konumunda bulunan firmalar, özellikle yakın süreçte, dizel ile çalışan araçların üretimine son vereceklerini duyurarak, ilgilerini elektrikli araçlar üzerine yoğunlaştırmışlardır.

Böyle değişik görüşün ortaya çıkmasında, mevcut kaynakların giderek azalması ve çevre kirliliğinin önemli bir sorun olması olarak açıklanabilmektedir. Bu nedenle önemli araç üreticisi firmalar, araştırma ve geliştirme faaliyetlerini elektrikli otomobil üzerine kurmaktadır.

Elektrikli araçlar sayesinde, madeni ve kimyasal ürünlerin kullanımına son verilmesi ile, doğada daha kolay temin edilebilen ve sonrasında kirletici etkisi olmayan elektrik önemli bir konuma yükselecektir. Bataryaları şarj edebilecek ve her araç için yer sahibi olabilecek kapasitede elektrik şarj istasyonları kurularak, sürecin ortaya çıkması planlanmaktadır.

elektrikli otomobil

Üst Düzey Elektrikli Araçlar

Dünyaca ünlü çok sayıda araç üreticisi firmanın artık elektrikli otomobil üretimine girmiş oldukları bilinmektedir. Peki bu durum ne anlama geliyor. Dilerseniz dikkat çeken 10 marka üzerinde inceleme yapalım.

  • Kia Soul: 178 KM elektrik şarjının ardından alınan menzil olmaktadır. 100 km içerisinde 16.89 kWh elektrik tüketimi gözlemlenmektedir. Araç pratik ve ekonomik olması ile elektrikli araçlar arasında farklı bir duruşu temsil etmektedir. Ülkemizde henüz satılmamaktadır.
  • BMW İ3: Tam kapasite şarj ile, 183 KM yol alabilen araç, 100 km içerisinde ise 16.24 kWh enerji sarf etmektedir. Mesafenin az olduğunu düşünenler için, menzil uzatıcı motorda eklenebilmektedir.
  • Ford Focus Elektrikli: 185 Km yolu tek şarj ile giden araç, 100 km içerisinde ise 17.75 kWh enerji harcıyor. Ekonomik sınıfında sayılabilecek bir maliyeti bulunan ürünün ülkemizde sayışı bulunmuyor.

elektrikli otomobil

  • Hyundai Ioniq Elektrikli: Tek şarj ile 199 kilometre alırken, 13.96 kWh enerji 100 km içerisinde tüketilmektedir.
  • Tesla Model X: 383 ile 474 km tek şarj ile gidebilen araç, 100 km’de ise 24.35 kWh enerji harcamaktadır. Elektrikli SUV modelleri arasında kabul edilmektedir. Sınıfının en gelişmiş özelliklere sahip aracıdır.
  • Tesla Model S: 542 km’ye kadar şarj etmeden yol alabilme özelliği bulunmaktadır. 100 km sonunda ise, 22.76 kWh enerji tüketmektedir. Elektrikli otomobiller sınıfında ilk sırada yer almaktadır.

Elektrikli Otomobiller Hakkında

Elektrik enerjisi ile çalışan otomobiller son yıllarda, oldukça önemli özellikler eklenerek üretilmektedir. Dünya genelinde elektrikli otomobil pazarının en iddialı firması konumunda ABD merkezli Tesla bulunmaktadır. Bunun yanında Toyota, Kia, Hyundai, Toyota, Volswagen gibi firmalar ise gelişmelerini sürdürmektedir.

 

 

 

 

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir