Kapat

Dünyanın En Çok Satan Elektrikli Arabaları

Dünyanın En Çok Satan Elektrikli Arabaları

Elektik enerjisinin ulaşım sektöründe önemli bir aktör haline geldiğine şahit olmaktayız. Ülkemiz içerisinde henüz önemli bir pazar haline gelmiş olmasa da, özellikle gelişmiş ülkelerde rağbet giderek artmaktadır. Bu nedenle en çok satan elektrikli arabalar, Amerika ve Avrupa kıtası ülkeleri içerisinde talep görmektedir.

Bu duruma bağlı olarak, büyük firma ve yatırımcılar, dikkatlerini elektrikli araç sektörüne yoğunlaştırmış durumdadır. En çok satan elektrikli arabalar arasında, sektöre hızlı bir başlangıç yapmış olan, Tesla bulunmaktadır.

en çok satan elektrikli arabalar

Tesla en uzun menzile sahip olan araçları üretmesi ile dikkat çekmektedir. Bunun yanında, araçların menzili, konfor özellikleri ve diğer teknik konular satış oranları üzerinde etkili olmaktadır. Tabi diğer etki de aracın maliyeti konusudur. Yeni gelişen bir yatırım olduğu için, araçların fiyatları diğer yakıt türü kullanılan araçlara göre bir kaç adım önde gitmektedir.

En Çok Satan Elektrikli Araçlar

Elektrik enerjisi kullanıldığı araçlar dünya genelinde giderek artmakta ve teşvik girişimleri ile maliyetleri belli oranda düşürülmektedir. Geçtiğimiz yılın ilk altı aylık bölümünde en çok satan elektrikli arabalar şu şekildedir:

  • Wolswagen E Golf: 37 bin dolar civarında satışa sunulan araç, 200 km sürüş menziline sahiptir. 134 beygir gücüne sahiptir.
  • Zotye E200: Çin merkezli üretimi sürdürülen araç 10 bin dolar karşılığında satışa sunulmuştur. 220 km menzile sahip olan aracın, 82 beygir gücüne sahip olduğu belirtilmektedir.
  • Mercedes GLC350E: 63 bin dolara satışa sürülmüş ola araç, SUV segmentinde yer almaktadır. 211 beygr gücü ve 2 litrelik benzinli motor da eklenmiştir.
  • Changan Benni: Çin merkezli üretimi yapılan araç, 15 bin dolar karşılığında satılmaktadır. Hızlı şarj özelliği ile yarım saat süren şarj sonunda, 210 kilometre menzil yapılabilmektedir.

en çok satan elektrikli arabalar

  • Hyundai Ioniq: 29 bin dolar karşılığında satılmaktadır. Menzili ortalama olarak 240 km civarındadır.
  • Audi A3 E-Tron: 48 bin dolara satılmaktadır. 209 beygir gücü ile saatte 210 km hıza ulaşabilmektedir.
  • Chery Eq: Çin merkezli üretimi yapılan aracın satış fiyatı 9 bin dolar ile dünya genelinde en düşük maliyetli araçlar arasındadır. Ortalama tek şarj ile 190 km yol alabilmektedir.

En Çok Elektrikli Aracın Satıldığı Ülkeler

Elektrikli araç sektörüne en ciddi yatırım Amerika ve Çin merkezli firmalardan gelmiştir. Bu nedenle de en çok satan elektrikli arabalar, Çin merkezli olmak üzere Avrupa ve Amerika genelinde olmaktadır.

Fosil kaynaklı yakıtların terk edilmesi hususunda yapılan çalışmalara batı ülkeleri en hızlı reaksiyonu vermişlerdir. Bu nedene bağlı olarak pazar gelişimi hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

 

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir