Kapat

Elektrikli Araç Arşivi

Elektrikli Araç Arşivi

İlk üretimi oldukça eski tarihlere dayanan ancak bir süre sonra akü depolama şarj sorunu sonucu popülerliğini yitiren elektrikli araçlar tekrar üretilerek tüm dünyada piyasaya sürülmüş bulunmaktadır. Gelişen teknoloji ile bir çok farklı türde elektrikli araç modelleri ortaya çıkmıştır. Yakıt türünden oldukça ekonomik olması rahat ve konforlu sürüş sağlaması ve kolay kullanım gibi bir çok artısı bulan bu araçlar oldukça talep görmektedir. 1900’lü yılların başlarında oldukça talep gören elektrikli arabalar benzin ile çalışan motorlu araçların daha seri üretilmesi ve fiyat olarak çok daha uygun olması sebebiyle git gide kullanımları azalmıştır.

Elektrikli Araçların Ülkemizdeki Tarihi

1884 yılında dünyada ilk kez icat edilen elektrikli araç Thomas Parker tarafından bulunmuştur. İlk olarak ülkemize 2. Abdülhamit’in siparişi üzerine 1888 yılında İngiltere’de bulunan Messers İmmisch& Co şirketi 2. Abdülhamit için özel bir tasarım geliştirir. Otomobili çok beğenerek memnun kalan 2. Abdülhamit mühendislere özel olarak ödül verir. Farklı elektrikli araç modelleri ve ticari alanda elektrikli kamyonlar üretmek gibi çabalar bataryalar konusunda altyapısal sorunlar sebebi ile maalesef gelişememiştir.

Elektrikli Araçlar Tekrar İhtiyaç Haline Geldi

Yakın tarihlerde 1970 – 1980’li yıllarda meydana gelen enerji krizleri ve petrol piyasalarındaki rekabetin giderek artması elektrikli araç modelleri ne ilginin artmasını tekrar sağlamıştır.Daha sonra 1990’lı yıllara gelindiğinde ise yakıt verimliliği ve sıfır emisyon amacı ile California Air Resources elektrikli araçlar hakkında bir proje başlatır. Bunun sonucunda ise otomobil fabrikaları elektrikli araçlar hakkında çalışmalar yapmaya başlar.

En İyi 10 Elektrikli Araba Modelleri

Teknolojinin ilerlemesi ve enerji maliyetinin ucuz olması gibi daha bir çok sebepten ötürü çoğu otomobil markası elektrikli araç modelleri geliştirmeye başlamıştır. Bunda günümüz uluslar arası ekonominin durgunluk göstermesinin de etkili bir rolü vardır. Otomobil üreticilerine hibrit ve elektrikli araçlar geliştirmeleri konusunda yapılan çağrı üzerine Kaliforniya da otomobil üretimi yapan Tesla Motors 2004 yılının başlarında Tesla Roadster modelini geliştirmeye başladı. Bu çalışmalara daha sonra başlayan bazı diğer otomobil üreticileri bazı modeller geliştirmiştir. Bu modeller;

  • -Tesla Model S
  • -Citroen C1
  • -Mercedes-Benz Vito E-Cell
  • -Ford Focus Electric
  • -BMW Active E
  • -Renault Fluence Z.E
  • -Honda Fit EV
  • -Transit Connect Electric
  • -Mia Electric

Bu modellerin yanı sıra bazı üreticilerde test araçları ve deneme programları geliştirmeye başladılar. Volvo C30 Electric Wolkwagen Golf Blue Emotion E ve Toyota RAW 4 EV gibi modellerde sürücülerinin kullanımına sunuldu.

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir