Kapat
Elektrikli Araba Haberleri 6 0

Benzinli Aracı Elektrikli Araca Çevirme

İzmir’de bulunan bir firma, 2 yıllık araştırma ve geliştirme işlemleri sonucunda benzinli aracı elektrikli araca çevirme işleminde başarılı oldu. Dönüşümlerin ilk adımı olan, aracın motoru ve yakıt deposu gibi sistemleri araçtan çıkararak ayırdılar. Bunu izleyen işlemler ise akünün aracın şasesinin altına yerleştirmekle devam ediyor.

Sistemin geliştirici olan firmanın genel müdür Can Baki şunları ifade ediyor, “ Akülerin bir bölümünü ön tarafa yerleştiriyoruz. Bu yerleştirdiğimiz kutuların altında ise motor yer alıyor. Ağırlı ortalama 90 kilogram ve orijinal motordan 140-150 kilogram daha hafif ve bunun için dengeyi sağlamamız gerekiyor.”

Firmanın dönüştürdüğü araçlar şu an için şehir içinde kullanmak için uygun hale geliyorlar.

Baki, “Maalesef en çok şehir havasını kirleten trafik şehir içi trafiğidir. Şehir içinde binlerce aracın durması ve kalkması emisyon ve gürültü kirliliği açısından oldukça önemli. Biz bu aküler ile günde 100 ve 200 kilometre arasında menzile sahip araçlar yapabiliriz. 15 liralık benzine karşılık 1 liralık elektrik harcaması  oluyor.” Dedi.

Firma elektrikli hale dönüştürdükleri arabada ufak detaylardan olan benzin veya mazot göstergesini ise batarya doluluk göstergesine dönüştürmeyi başarmış.

Elektrikli Otomobil Dönüşümü

Günümüz şartlarında normal içten yanmalı bir motora sahip bir aracın elektrikli hale döndürülme maliyetinin 5000 Türk lirası civarında olduğunu belirtiyor. Ancak bu durumun seri üretime geçilmesi ile birlikte 2000 Türk Lirası gibi bir rakama inebileceğini ön görüyorlar.

Firma test sürüşü ile tanıtımını yaptığı kendi üretimleri olan prototip aracın yakıt bakımından %25 ila %30 arasında bir yakıt tasarrufu sağladığını belirtiyorlar. Benzinli yada dizel bir aracın dönüşüm kitleri ile birlikte hibrit bir araca dönüşmesini mümkün kılıyorlar.

Firma araçların şu anda sadece bir geliştirme durumunda olunduğunun, seri üretime geçilmesi halinde gerekli işlemlerin uygulanarak daha fazla geliştirebileceğini ve piyasaya sunmaya hazırlandıklarını belirtiyor. Elektromobili birliğinin hazırlayıp sunduğu basın toplantısında, yakıtlı arabaların elektriğe dönüştürülmesi, insanlar için gayet makul ve ilerleyen zamanlarda karlı bir eylem olacağı yönünde söylemler iddia edildi.

Avrupa kıtasından gelen bilgiler ışığında, elektrikli bir aracın ortalama fiyatı 28 bin euro olması yönünde bekleniyor. Bu bilgiler ile birlikte elektrikli araçların normal içten yanmalı motora sahip araçlara göre %50 daha pahalı olacağı biliniyor. Benzinli aracı elektrikli araca çevirme işlemi bu noktada insanlar için daha cazip bir tercih olacağı yönünde ön görüler mevcut.

Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

furkan yıldırım {furkan yıldırım}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir