Kapat
Hibrit motor
Eletrikli Araba Teknolojisi 10 0

Hibrit Motor Nedir?

Hibrit Motor Nedir?

Hibrit araçlar, elektrikli araç çeşitleri arasında yer alıyor. Yani elektrikli araba alacağınız zaman elektrikli ve hibrit model olarak ikiye ayrıldığını düşünebilirsiniz. Hibrit motor aslında melez motor demektir. Hibrit arabalarda iki motor vardır. Bunlardan biri benzinli diğeri elektriklidir. Sistem genel olarak bu şeklidedir fakat bazı istisnalar mevcuttur. Mesela 4×4 araçlarda 1 benzinli, 2 si elektrikli olacak şeklide üç motor bulunmaktadır. Bu bizim için belki de zamanla 4-5 motorlu, kendi enerjisini sürekli dönüştürebilen yeni sistemlerin habercisi olabilir.

Hibrit motor

Elektrikli araçların yaşamımızda yer teşkil etmesine, çalışma mekanizmasını anlamaya, menzillerini sorgulamaya daha yeni adapte olmuşken bir üst teknolojiyle hibrit araçlar otomobil severlerin hayatlarını renklendirmeye başladı.

Hibrit Motorlar Nasıl Çalışır?

Oldukça etkin bir çalışma prensibine sahiptirler. Hibrit motor sistemi kendi içlerinde görevlerini birbirlerine devrederek hareket ederler. Sistem, performansı en iyi olan motorun en doğru kademede devreye girmesi şeklinde açıklanabilir. Çalışma prensiplerini dört adımda kısaca özetleyebiliriz.

  • Kalkış ta elektrikli motor devredir. Sürücü ayağını fren pedalından çektiği zaman otomatik olarak araba yavaşça ilerlemektedir. Yani gaz pedalına basmaya gerek kalmaz. Genelde kalkış sistemi bu şekilde olmakla birlikte hibrit motor sistemlerde duruma göre kalkışta benzinli motor da çalışabilir.

Hibrit motor

  • Hızlanmaya geçişte amaç benzinli motor ve elektrikli motoru birlikte çalıştırarak en iyi performansı elde etmektir. Hızlanıldığında elektrik motor hala çalışmaktadır ve sistemi denge halinde tutmaya çalışır. Sürücünün hızının daha da arttırmasıyla birlikte benzinli motor devreye girer.
  • Sürücü istediği hıza ulaşıp seyir halinde yol almaya devam ettikten sonra gaz pedalından ayağını çektiği zaman hibrit sistem benzinli motoru durdurur. Devamında hibrit bataryası şarj edilir. Eğer sürücü hızını arttırmaya yavaş ve kademeli olarak devam ederse, sistem batarya şarj durumuna göre elektrikli motora geri dönüş yapabilir.
  • Sürücü yavaşlaması gereken durumlarda fren pedalına oldukça yavaş basarsa enerji üretimi çok olacağı için hibrit bataryası daha iyi şarj olacaktır. Bu basamakta hibrit motor sistem çok ekonomik davranır, hareket enerjisini aküyü şarj edebilmek için kullanır.

Hibrit Sistemleri Neden Tercih Etmeliyiz?

Sürekli değişen hava sıcaklıkları ve değişken mevsimlerle sonuçlanan küresel ısınma, karbon salınımı hakkında hemen hemen herkes bilgi sahibi. Zaten son yıllarda tüm bunların çevre ve insan hayatındaki etkileri göz ardı edilemeyeceği için elektrikli araçlar üretilmeye başlandı. Elektrikli araçlar içinde hibrit sistemlerde yakıt tüketimi şehir içinde daha düşüktür. Şehir dışında ise diğer sistemlerle rekabet edebilecek düzeydedir. Son yapılan araştırmalara göre hibrit sistemlerin27 kullanılmasıyla birlikte 29 milyon kilo litre yakıt tasarrufu sağlanmıştır.

Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir