Kapat
elektrikli araç modelleri
Genel 6 0

Otomotiv Sektöründe Elektrikli Araçlar

Otomotiv Sektöründe Elektrikli Araçlar

Otomotiv sektörü ülkemizde ihracat olarak uzun yıllardır birinci sırada. Ayrıca 80 in üstünde Ar-Ge Merkezi sayısıyla da Ar-Ge merkezleri arasında da birinci sırada. Yani her geçen gün yeni modeller, yeni fikirlere açık ve yatırım yapılan bir sektör. Hızla gelişen teknolojiyle otomotiv sektöründe yeni fikirler denilince de ilk akla gelen elektrikli araç modelleri oluyor. Özellikle küresel ısınmayı engellemek amacıyla üretilen bu modeller beklenenden daha hızlı hayatımıza dâhil olacak gibi görünüyor. Fransa ve Birleşik Krallık’ ın 2017 yılında aldığı kararla 2040 yılından itibaren benzinli ve dizel otomobillerin yasaklanması belki de ilerleyen zamanda bütün dünya devletlerine örnek olacak ve hızla yol alınacak.

Elektrikli Araç Çeşitleri?

Elektrikli araçta tekerleğin dönmesini sağlayan enerjinin bir kısmı ya da tümü elektrik motoruyla üretilmektedir. Elektrikli araç modelleri; elektrikli motosiklet, bisiklet gibi alternatif ürünleri içinde bulundurmakla birlikte revaçta olan elektrikli otomobillerdir.

elektrikli araç modelleri

Elektrikli otomobiller genelde uzun yol sürüşü yapabilen daha avantajlı oluyor ve tercih ediliyor. Müşteriler, bir kez şarjı doldurduktan sonra alınabilecek maksimum mesafe odaklı tercihlerini birinci sıraya koyuyor. Sizler için 2018 yılında en çok tercih edilen ilk üç elektrikli araç modelleri sıralanırken bu özelliği birinci sırada tutarak derecelendirmeyi yapmak makul bir seçim olacaktır.

2018’ in En Uzun Menzilli İlk Üç Otomobili

2018 yılında en uzun menzilli ilk üç modeli sıralayacak olursak:

Tesla’ nın bu konuda birinciliği kimseye kaptırmadığını görüyoruz.

  • Tesla Model S Sedan bir tek şarjla 550 km yol gidebiliyor.
  • 2,5 sn de 100 km/sa hızlanabilmektedir.
  • 416 bg gücündedir
  • Model S’ in başlangıçlarından olan 75 D’ nin de bu konuda performansı oldukça yüksek. 440 km ile hiç de geride kalmıyor.

Jaguar I Pace , Tesla’ nın birinciliğini elinden alamasa da şu an için en yakın rakibi olarak alternatifler arasında yerini alıyor.

elektrikli araç modelleri

  • Jaguar I Pace SUV, bir tek tam şarjla alabileceği yol 470 km dir.
  • 4,8 sn de 100 km/ sa hızlanabilmektedir.
  • 400 bg gücündedir.

Chevrolet Bolt, Türkiye’ de uzun menzilli elektrik otomobillerinin çoğunu sattığı için şu anda sadece teknik servis hizmeti verebilmektedir. Yine de başka yerden almayı düşünenler için özelliklerini paylaşmakta fayda var.

  • 383 km tek şarj ile alabildiği yoldur.
  • Elektrik motoru 200 bg gücünde
  • Chevrolet Bolt ‘ un elektrikli güç ünitesinin çok iyi olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu yüzden devir beklemeniz gerekmiyor.

Tüm bunları göz önünde bulundurulunca otomotiv sektörünün,  farklı ve menzili güçlü elektrikli araç modelleri geliştirmekte hızla yol alacağını söyleyebiliriz.

Share Button

Morgan EV3

Morgan EV3:Geçmişe Yolculuk

 0
Mercedes EQC

Mercedes EQC Sabırsızlıkla Bekleniyor!

 0
Kia Soul EV Elektrikli Otomobil

Kia Soul EV Elektrikli Otomobil Modeli

 0
Kia E-Niro

Kia E- Niro Yakıttan Tasarruf

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir