Kapat
Eletrikli Araba Teknolojisi 3 0

Elektrikli Araçlar Kazalarda Güvenilir mi?

Elektrikli araçlar kazalarda güvenilir mi? Elektrikli araçların hiçbirinin Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan Top Safety Pick-Plus derecesi ( en yüksek güvenlik derecesi) alamaması akıllarda soru işaretlerine neden oldu.

Elektrikli araçlar kazalarda güvenilir mi? Bu soruya en net cevapları tabii ki yapılan güvenlik testleri cevap vermektedir. Şimdiye kadar üretilen elektrikli araçlara yapılan güvenlik testlerinde araçlar belirli bir noktaya kadar güvenilirlik testlerini tamamlamışlardır. Ancak Amerika’da gerçekleştirilen Insurance Institute for Highway Safety testlerine tabi olan hiçbir elektrikli araç bu testlerin en üst kademesi olan Top Safety Pick-Plus alamaması araçlarda daha geliştirilecek çok nokta olduğunu gözler önüne serdi.

Testlere tabi tutulan elektrikli araçların tamamı içerisinden sadece 38 tanesi Top Safety Plus-Pick değerlerini kazanabildi. Şimdiye kadar elektrikli araçlarda en fazla alınan güvenlik sonucu bununla sınırlı kaldı. İlerleyen teknoloji ve elektrikli araçlara yatırılan büyük ar-ge yatırımları göz önüne alındığında bu sorunun da çözüleceğinden şüphemiz bulunmamaktadır.

En çok elektrikli araçlara yatırım yapan markaların başlarında gelen Tesla ve BMW modellerinin elektrikli araçları olan Tesla Model S ve BMW İ3 modelleri bu testlere en son tabi olan araçlar oldu. İki araçta bu güvenlik testlerinin 5 tanesinden sadece 4 tanesini geçebildi.

TESLA VE BMW RAPORLARI

Elektrikli araçlar kazalarda güvenilir mi? Sorusuna Tesla en çok güven verir diyenleriniz olacaktır. Yapılan testlerde Tesla Model S aracın ön köşesinden bir direk veya ağaca çarpması etkisinin ölçüldüğü testte, uzmanlar maalesef Tesla Model S için geçer not vermediler. Yapılan bu test sonucu oluşan raporda Tesla Model S aracın içerisinde bulunan mankenin kafasını konsola vurmasını engelleyemeyen bir emniyet kemeri yazıldığı görüldü. Tesla yetkilileri bu rapor sonucunda bir an evvel iyileştirme çalışmalarının başlayacağını ve bu sorunun düzeltileceğini belirttiler. Aynı şekilde yine Tesla modellerinden olan P100D aracı ise yapılan bu güvenlik testlerinde tavan dayanıklılığı testine takılarak tam not alamamıştır. P100D aracının raporuna göz atıldığında. Aracın altında yer alan bataryalarının aşırı ağır olduğu ve tavanın bu ağırlık altında ezildiği açıklanmıştır.

Teste tabi tutulan diğer bir model olan BMW İ3 ise boyun zorlanması testinde takıldı ve raporunda aracın arkadan aldığı hasarlarda sürücünün boyun zedelenmesi yaşadığı yazılıyor. Bu gibi sorunlar nedeni ile en çok güvenilen elektrikli araç markaları Elektrikli araçlar kazalarda güvenilir mi? Sorusuna maalesef tam anlamı ile Evet güvenilir cevabını veremiyorlar.

 

Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

furkan yıldırım {furkan yıldırım}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir