Kapat

En İyi Elektrikli Araçlar

Son zamanlarda popüler hale gelen ve yaygınlaşan elektrikli otomobiller, ülkemizde de boy göstermeye başladı. Ancak tam olarak verimli bir halde kullanılabilmesi için yolların uygun ve belirli noktalara şarj istasyonları yapılması şart gibi görünüyor. Avrupa kıtasında ülkeler ekolojik dengeye verdiği zararlar nedeni ile dizel araçlardan uzaklaşırken, benzin fiyatlarının ise tükenen yer altı rezervleri nedeni ile giderek pahalanmasının sonunda, en iyi alternatif elektrikli otomobiller olacak gibi.

En iyi elektrikli araçlar, giderek yaygınlaştı ve tanıtıldı. İlk ortaya çıktıklarında oldukça sınırlı bir yelpazede bulunan elektrikli araçlar, gerek performans gerek ise kat ettikleri yol olarak pek tutulmamışlardı. Ancak firmalar en iyi elektrikli araçlar ı üretebilmek için son zamanlarda birbirleri ile yarışır hale geldiler. Geleceğin teknolojisi ve ulaşım sektörü devi olacak olan elektrikli araçlar giderek gelişmekte ve araştırma ve geliştirme masrafları için milyonlarca dolar harcanmakta. Özellik avrupa’da 2018 yılı ile birlikte elektrikli araç satışında patlama yaşandı. Elektrikli araç almak isteyen bireyler ise En iyi elektrikli araçları bulmak için araştırmalar yapmakta. Ancak şu ana kadar en uzun menzile sahip olan elektrikli araç 500 kilometre mesafe kat edebilmekte. Bunun üzerinde bir menzile sahip araç maalesef henüz üretilebilmiş değil. Birçok kişinin ihtiyacını karşılayacak kadar menzil kat eden bu araçlar elektrikli araç severler için iyi bir mesafe anlamına gelmekte.

Elektrikli Araçlar Tercih Edilmelimi?

Elektrikli araçlar, içten yanmalı araçlara göre oldukça farklılar. Bu farklılıklar beraberinde birçok avantaj ve dezavantajı getiriyor. Elektrikli araçlar ile tam şarj ile belirli bir mesafe kat ettikten sonra uzun bir süre aracın şarj olmasını beklemek zorundasınız. Bu durum bir dezavantaj olarak algılanabilir. Ancak yakıt ekonomisi olarak içten yanmalı benzinli ya da dizel bir araca göre oldukça ekonomik bir yolculuk geçirmiş olacaksınız.

Elektrikli araçlar birçok örneği olan fosil yakıtlı araçlara nazaran çevreye ve havaya herhangi bir negatif etkisi olmamakta. Bataryaları vb. teknolojik aksamları ise geri dönüşüme uygundur. Düşük emisyon güçleri ile çevre dostu bireyler için vazgeçilmez ve heyecan uyandırıcıdır. Aracın şarjı bittiğinde ülkenin klasik elektrik şebekesinden şarj edilebilme özelliklerine sahipler. En iyi elektrikli araçlar bu süreyi minumum sürede tutmak için uğraşmaktalar.

Priz başında geçirilen süre her geçen gün firmalar tarafından düşürülmekte ve hızlı şarj özellikleri getirilmektedir. Gelişen bataryalar ve şarj üniteleri elektrikli araçları geleceğin ulaşım aracı olması yolunda büyük etkiye sahipler.

En iyi elektrikli araçlar listesini ise şu şekilde sıralayabiliriz; (araçlar iyiden kötüye göre değil en çok tercih edilene göre sıralanmıştır)

 

  • Nissan Leaf

  • Volkswagen E-Golf

  • BMW i3

  • Renault Zoe

  • Tesla Model S

  • Hyundai Ioniq

  • Tesla Model X

  • Volkswagen e-UP

  • Akıllı ForTwo ED

 

  • Nissan e-NV200 Kombi

        

 

 

 

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

furkan yıldırım {furkan yıldırım}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir