Kapat
elektrikli otomobil
Genel 6 0

Klasiklerde elektrik rüzgarı; Aston Martin Heritage

Klasiklerde elektrik rüzgarı; Aston Martin Heritage

Klasik araba, neredeyse özellikle erkeklerin olmak üzere her insanın tutkusu. Ancak klasik arabalar eski motor ve egzoz  teknolojisi nedeniyle karbon salınımı konusunda sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Gelişmiş ülkelerin bir çoğu emisyonu yüksek olan araçları trafikten toplatmış durumda. Bir çoğu da trafikten kaldırmaya hazırlanmakta. Dünyaca ünlü otomotiv devleri bir yandan yeni elektrikli otomobil üretip, elektrikli otomobil teknolojisini geliştirirken; bir yandan da klasik modellerinde de elektrikli motor sürecine girmiş durumda.

elektrikli otomobil

Bunlardan bir tanesi de Aston Martin firması. Aston Martin Heritage Ev Concept adıyla yapılan proje henüz seri üretime geçmiş değil. 1970 model DB6 Volante modeliyle başlanan proje Aston Martin firmasının klasik araçlarına sahip olanları heyecanlandırdı.

Efsanenin Geri Dönüşü

 Aston Martin firması elektrikli otomobil alanına Rapide E modeliyle girmişti. Heritage Ev Concept projesiyle DB6 Volante modelini yeniden canlandırdı. DB6 Volante’nin dönüşümden sonraki özellikleri;

  • Elektrikli motor ünitesi,
  • İstenildiğinde tekrar içten yanmalı motora dönüşüm,
  • Dış görünüşte bozulmama

Dönüşüm sonrasında bu özelliklere sahip olan DB6 modeli kullanıcıları oldukça memnun edecek. Hem çevreye duyarlı olmak, yakıt derdinden kurtulmak hem de elektrikli otomobil deneyimini klasik aracında yaşamak isteyen kullanıcılar heyecanla beklemekte.

Aston Martin firması Heritage Ev dönüşümü kapsamında Rapide E’de kullandığı teknolojiyi kullanacağını belirtiyor. Firma, Rapide E’de kullandığı teknolojide, 800 voltluk 65kWh pil kullanmıştı. Azami hızı 150 olan araç, tam şarjda 350 kilometreye varan menzilde. Ayrıca araç 4 saniyenin altında 100km hıza çıkacak. Rapide E teknolojisiyle dönüştürülecek araçlar güç, menzil, şarj bakımından piyasa ortalamasında olacak. Firma dönüşümde müşteri tercihine göre değişiklik yapacak. Araç içerisine bir ekran yerleştirilecek.

elektrikli otomobil

Klasik otomobillerde artık çevreci

Aston Martin firmasının bu projesiyle artık klasik otomobiller de elektrikli otomobil statüsüne erişecek. Emisyon değerleri nedeniyle bir çok ülkede yasaklanan klasik otomobiller ya müzelerde, koleksiyonlarda ya da hurdalarda atıl biçimde çürümeye yüz tutmuş durumda. Aston Martin firmasının bu projesiyle klasikler eski şaşalı günlerine tekrar dönecek. Emisyon değerlerinde ki yükseklik nedeniyle hem kullanıcıları, çevreyi hem de devletleri rahatsız eden klasikleri, artık trafikte rahat rahat göreceğiz.

Bu projeyle hem elektrikli otomotiv dünyasında yer yerinden oynayacak hem de Aston Martin firmasının ekolojik prestiji yükselecek. Aston Martin firması tarafından henüz projeye dair teknik detaylar paylaşılmadı. 2019 yılı içerisinde hayata geçirilecek projede araç müşteri taleplerine göre hazırlanacak.

Share Button

Morgan EV3

Morgan EV3:Geçmişe Yolculuk

 0
Mercedes EQC

Mercedes EQC Sabırsızlıkla Bekleniyor!

 0
Kia Soul EV Elektrikli Otomobil

Kia Soul EV Elektrikli Otomobil Modeli

 0
Kia E-Niro

Kia E- Niro Yakıttan Tasarruf

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir