Kapat
yerli elektrikli otomobil
Genel 5 0

Türkiye’de Elektrikli Araçlar

Türkiye’de Elektrikli Araçlar

Ülkemizde de elektrikli araç üretimi konusunda belirli çabalar meydana gelmiştir. Tübitak desteği ile Gen Otomobil tarafından tasarlanan, yerli elektrikli otomobil olma özelliğine sahip aracın ismi TM 480’dir.

Günümüzde araç kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Her ailenin ortalama olarak kullandıkları bir araç vardır diyebiliriz. Bu durumda araçlar üzerinde gelişimi ve ilerlemeyi zorunlu kılmaktadır. Nitekim sürekli devam etmekte olan bir ilgi söz konusudur.

Dünya genelinde teknoloji alanında yaşanmakta olan hızlı gelişmeler, ulaşım sektörüne de etkisini göstermektedir. Buna göre, elektrikli otomobil üretimine geçilmesi ve yaygınlaşması planlanmaktadır.

Petrol ve türevleri ürünlerin kullanımı, çevre kirliliğine ve kaynakların hızla tükenmesine yol açmaktadır. Bu nedenle çevre dostu, elektrikli araç kullanımı, son dönemlerde oldukça popülerdir.

yerli elektrikli otomobil

İlk Yerli Elektrikli Araç Hakkında

Trafiğe kayıtlı milyonlarca aracın varlığı düşünüldüğünde, araç kullanımı ve ticareti ciddi bir pazar haline gelmiştir. Bu nedenle de yerli elektrikli otomobil varlığı, ülkemize çok sayıda insanın dikkatini çekecektir.

,

TM 480 tamamen yerli yazılım ve donanım ile üretilmiştir. 5 yıl süren araştırma ve geliştirme sürecinde yaklaşık 7 milyon dolarlık bir araştırma bütçesi kullanılmıştır. Ürün şu anda, sertifika ve kabul işlemlerini beklemektedir. Bu nedenle seri üretimi hali hazırda bulunmamaktadır. Ancak yinede seri üretime hazır olduğu, teknik olarak dile getirilmektedir.

 

Şimdi Gen Otomobil tarafından tasarımı yapılan TM480 model yerli elektrikli otomobil açısından değerlendirmesi yapılacaktır. Buna göre;

  • Şehir içi elektrik şarjı ile 8 saat içerisinde tam olarak dolabilmektedir, hızlı şarj imkanı ile bu süre 1 saate düşmektedir,
  • Tespit edilen son hızı, 160 Km/Sa
  • Motor gücü: 80 Kw
  • Aktarım: Tek kaynaklı redüktör ve 1 ileri ile geri vites,

D segment içerisinde yer alacak olan otomobilin, sertifikasyon sonrasında, seri üretime geçeceği düşünülmektedir. Özellikle ÖTV ve MTV gibi vergilerin uygulanmayacağı düşünülürse, yurtdışından gelen muadil modellere oranla daha hesaplı olacağı tahmin edilmektedir.

yerli elektrikli otomobil

Yerli Elektrikli Otomobil Hakkında Diğer Gelişmeler

Son dönemlerde gerçekleşen atılım ile iş dünyasının etkili 5 yerli firması, yerli elektrikli otomobil üretimi konusunda bir konsorsiyum oluşturdular. Böylelikle, yerli imkanlar dahilinde bir otomobilin piyasaya sürülmesi amaçlanmıştır.

Gelinen son noktada, Vestel firması tarafından geçtiğimiz aylarda, VEO adını verdikleri Sedan tipi prototif aracın, marka tescili başvurusu yapılmıştır.

Bir diğer gelişmede ise, Türkiye Otomobil Girişim Grubu ortaklığında, yerli ve aynı zamanda elektrikli araç üretimi konusunda 2019 yılında önemli gelişmelerin yaşanabileceği belirtilmektedir. Buna göre şu anda ülke genelinde bir çalışma yürütülmektedir.

 

 

 

Share Button

Morgan EV3

Morgan EV3:Geçmişe Yolculuk

 0
Mercedes EQC

Mercedes EQC Sabırsızlıkla Bekleniyor!

 0
Kia Soul EV Elektrikli Otomobil

Kia Soul EV Elektrikli Otomobil Modeli

 0
Kia E-Niro

Kia E- Niro Yakıttan Tasarruf

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir