Kapat

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Araçlar

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Araçlar

 Elektrikli araçlara olan ilgi dünya üzerinde her geçen gün artış göstermektedir. yerli elektrikli araçlar konusunda da, ülkemiz üzerinde faaliyet gösteren bazı şirketlerin çalışma içerisinde oldukları bilinmektedir. Buna göre, elektrikle çalışan ve diğer yakıt türlerinden farklı olarak, çevreye zarar verici gaz salımını olan yakıtların kullanımının önüne geçilmek istenmiştir.

Gen Otomotiv öncülüğünde, Tübitak katkısı ile geliştirilen yerli elektrikli araçlar sınıfında, TH 480 ilk kez görücüye çıkmıştır. Araç 6 milyon doları bulan araştırma geliştirme yatırımları ile beraber, yüzde 90 yerlilik ile tasarlanmıştır. Aracın dikkat çeken bazı teknik özellikleri ise şu şekildedir:

  • Tek seferşarj ile 400 kilometre yol alabilme,
  • 100 km sonunda, 10 TL karşılığında elektrik enerjisi sarfiyatı,
  • Motor Gücü 150 kw iken, 203 beygir gücünde,
  • D segmentinde yer almaktadır,
  • Sertifikasyon sonrasında, seri üretime geçilmesi planlanan aracın şu anda piyasa değerinin 200 bin TL olduğu konuşulmaktadır.

yerli elektrikli araçlar

Yerli Elektrikli Araç Üretim Çalışmaları

Son dönemlerde ülkemiz genelinde yerli araç üretimi konusunda bir farkındalık hali meydana gelmiştir. Buna göre yerli elektrikli araçlar tasarlanarak seri üretime geçilmesi düşünülmektedir.

Bu minvalde yapılan icraatler arasında, Vestel firması tarafından, Vestel Veo adı verilen ve ilk prototif çalışmanın basına yansıdığı araç için tescil başvurusu geçtiğimiz ay içerisinde yapıldı.

Yapılan çalışmalar ışığında, ülkemizde Otomobil Girişim Grubu A.Ş kurularak yerli otomobil üretim çabası meydana gelmiştir. Buna göre yapılan çalışma ile, yerli özellikte olmasının yanında, iç donanımı, yazılımı ve diğer parçaların yerli tedarikçiler tarafından yapılması düşünülmektedir.

Elektrikli Araçların Genel Özellikleri

 Kaynakların sınırlı olmaları ve hızla tükenebilme risklerine karşılık olarak, dünya genelinde elektrik kaynağına yönelim artmaktadır. Bu çabalar ülkemizde de yerli elektrikli araçlar üzerine çalışma fikrinin temelini oluşturmaktadır.

yerli elektrikli araçlar

Elektrikli araçlar ile, madeni kaynaklı ve çevreye tüketimi ile oldukça zarar veren petrol ve türevlerinin kullanımının sonlandırılması amaçlanmaktadır. Ayrıca, elektrik enerjisini elde edebilmek oldukça kolaydır. Maliyeti daha düşük olup yoğun bir çalışma gerektirmez.

Sayılan hususlarla beraber elektrik şarj istasyonlarının artırılarak yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Bu sayede petrol istasyonlarının yerlerini belkide yakın bir gelecekte, elektrik şarj istasyonları alacaktır. Üstelik elektrik dolum alanlarının genişletilmesi oldukça kolay olabilecektir.

Yeşil enerji sınıfında yer alan elektrik enerjisinin araçlar üzerinde kullanılması ile, önemli kazanımlar elde edilecektir. Belki de ilerleyen süreçte, kendi elektrik enerjisini üreten, potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye çeviren bir mekanizma ile, ulaşım bedeli ortadan kaldırılmış olacaktır. Bu nedenle elektrik enerjili araçlara yönelim çağın bir gereği olarak kabul edilmelidir.

 

 

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir