Kapat
Audi E-Tron
Elektrikli Araba Haberleri 3 0

 Audi E-Tron Mükemmelliği

 Audi E-Tron Mükemmelliği

Alman otomotiv devi Audi tarafından tasarlanan araçlardan olan Audi E-Tron, elektrikli araçlar sınıfına girmektedir. E-tron serisi, Audi firması tarafından, elektrik ve hibrit motorun geliştirilerek desteklenemek istediği seriler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Audi A3 Sportback E-Tron olarak ilk kez 2014 yılında tanıtımı yapılan araç, 2015 yılında ise ilk kez ABD’de tanıtılarak satışa sunulmuştur. Audi E-Tron modellerinin 2018 yılında seri üretimine başlanmış olunan, SUV modelleri ile gelişimine devam edilmektedir.

Aracımızı daha yakından tanıyarak, teknik bilgi ve özellikleri detaylı bir şekilde inceleyelim. Buna göre aracın beklentileri karşılayabileceği ve diğer standartları hakkında tahminde bulunalım.

Audi E-Tron

Audi E-Tron Teknik Özellikleri

Almanların saygın otomotiv üreticisi Audi E-Tron modelleri ile, elektrikli araç konseptine büyük yatırım koymuştur. Bu yatırım hamlesi de meyvelerini vermeye başlamıştır. Buna göre temelleri 2009 yılında atılan ve 2015 tarihi itibariyle satışı ve sunumu gerçekleşen aracın teknik kapasitesini incelenerek, yorumda bulunulacaktır. Buna göre aracın;

 • Aracın her bir tekere bağlı olarak fonksiyonu bulunan toplamda 4 adet motoru bulunmaktadır,
 • Aracın maksimum hızı saatte 222 km olarak tespit edilmiştir,
 • Aracı ilk kez şarj ettikten sonra, yaklaşık olarak 240 km menzil alabilmesi mümkündür,
 • Araç seyir halinde iken, diğer araç ile iletişime geçebilmekte, yol işaret ve uyarılarına tepki verebilmektedir,
 • Araç ilk kez 2009 yılında Almanya Uluslararası Motor Gösterisinde görücüye çıkmıştır,
 • Audi R8 ile görünüm açısından benzerlik gösteren araç, bir nebze daha küçüktür. Aracın ön kısımda iki kişilik koltuğu bulunmaktadır,
 • Araç 100 km/s hıza yaklaşık olarak 4,8 saniye içerisinde çıkabilmektedir,
 • Aracın toplam gücü 230 kW iken, beygir gücü ise 309’dur,
 • Arav-cın bir adet 470 kg ağırlığında, lityum iyon bataryası bulunmaktadır, normal ev imkanı elektrik şarjı ortalama olarak 6 ile 8 saat arasında süre almaktadır,
 • R8 E-Tron aracı, 2013 yılında gösterime girmiş olan, Iron Man 3 adlı sinema filminde kısa bir süre kullanılmıştır,
 • Aracın 10 adet prototifinin üretilmiş olmasına karşılık, 2013 yılında, elektrik bataryalarında istenilen ilerleme katedilememesi gerekçe gösterilerek, aracın elektrikli versiyonları için çalışmalar durdurulmuştur.

Audi E-Tron

Audi E-Tron Detaylar

2014 yılına gelindiğinde, özel istek üzerine Audi E-Tron model araçların tekrar üretileceği açıklanmıştır. Açıklamanın devamında ise, aracın şarj edilmeden alınacak menzil kapasitesinin, 215 km mesafeden yaklaşık olarak 450 km çekildiği belirtilmiştir.

Aracın 2014 yılında yapılan Detroit sergisinde, geliştirilmiş versiyonu tanıtılmıştır. Buna göre, aracın 100 km hıza 5,9 saniyede ulaştığı tespit edilmiştir.

 

 

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir