Kapat
elektrikli araç teşvikleri
Elektrikli Araba Haberleri 3 0

AVRUPA’DA ELEKTRİKLİ ARAÇ TEŞVİKLERİ ARTIYOR

AVRUPA’DA ELEKTRİKLİ ARAÇ TEŞVİKLERİ ARTIYOR

Avrupa’da pek çok ülkede elektrikli araç kullanımını artırmak için teşvikler uygulanmakta. Almanya ve Avusturya’da vergi indirimleri veya muafiyetleri, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde ise elektrikli araç alıcıları için teşvik ödemeleri yapılması gibi elektrikli araç teşvikleri,  elektrikli araç kullanımını artırmak için kullanılan bir dizi teşvikten sadece birkaçı.  İsterseniz birkaç ülkeyi teşvikler konusunda detaylıca inceleyelim

elektrikli araç teşvikleri

BİRLEŞİK KRALLIK

  • Birleşik Krallık’ta elektrikli araçlar yıllık motorlu taşıt vergisinden muaf tutulur.
  • Saf elektrikli araçlar firma araç vergisinden muaf tutulur.
  • CO2 emisyonu 50 gramdan az olan tüm araçlar ise verginin yüzde 5’ini öder.

ALMANYA

  • Elektrikli araçlar, ilk tescil tarihinden sonraki 10 yıl boyunca plaka vergisinden muaf tutulur.
  • Temmuz 2016’dan beri hükümet, saf elektrikli ve yakıt hücreli araçlar için 4 bin euro ve şarj edilebilir hibrit ve uzun menzilli elektrikli araçlar için 3 bin euro tutarında ekolojik teşvik primleri vermektedir.

BELÇİKA

  • Elektrikli araçlar için üç bölgede de yıllık plaka vergisinin en düşük oranı ödenir.
  • Brüksel Başkent Bölgesi’nde mali teşvikler, elektrikli, hibrit ya da yakıt hücreli araç satın alan firmalara uygulanır.

Gördüğümüz üzere birçok Avrupa ülkesi, elektrikli araç teşvikleri konusunda oldukça iddialı. Peki bu teşvikler yeterli mi değil mi? Dünyada neredeyse 1.3 milyar araç trafikteyken pek de yeterli olduğunu söyleyemeyiz bu teşviklerin esasında.

Fakat elektrikli araç teşvikleri bu hızla yapılmaya devam edilirse elektrikli araç kullanımı için kayda değer etkiler ortaya çıkaracağı kesin. Araba almayı düşünen herkesin düşüncesini etkileyebilecek ölçüde değerli rakamlar var. Vergi indirimleri veya direkt muafiyetleri oldukça etkili yöntemler. Çünkü bu teşvikler ciddi anlamda para tasarrufu demek insanlar için.

elektrikli araç teşvikleri

Burada düşünülmesi istenen nokta şu: Dünyamızın geleceği açısından anlatılamayacak kadar zararlar ortaya çıkaran petrol kullanımına ziyade çok daha çevreci olan araçları kullanmanın hem cebinize hem de akciğerlerinize ne denli yararlı olduğu. Bildiğiniz üzere egzozlardan çıkan karbondioksitin doğaya salınması demek yavaş yavaş kendimizi zehirlemek demek. Bu yüzden bu elektrikli araç teşvikleri hava kirliliği de dahil birçok soruna çözüm oluşturacak gibi. Hemen şimdi değilse bile en azından yakın gelecekte. Daha fazla elektrikli araç kullanılması daha fazla nefes almak demektir. Şimdilik bizim çekmediğimiz oksijen sıkıntısını sonraki nesillerin de çekmemesi demektir. Kendimiz için yapmıyorsak bile çocuklarımız veya torunlarımız için elektrikli araç kullanılması için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir