Kapat
Ford Focus Electric
Elektrikli Araba Haberleri 7 0

AVRUPA’YA ÖZEL FORD FOCUS ELECTRIC

AVRUPA’YA ÖZEL FORD FOCUS ELECTRIC

Ford,  Avrupa’ya özel elektrikli araba girişimlerini hızlandırdı. Yeni Ford Focus Electric yalnızca Avrupa piyasasında. ABD modelindeki 23 kwh’lik bataryayı 33,5 kwh’ye çıkaran Ford bu hamleyle 63 kilometre olan menzili 225 kilometreye çıkarmasını bildi.

ŞARJ

Bataryasını yarım saat içinde yüzde 80’e kadar şarj edebilmesine yarayan DC hızlı şarj sistemine sahip olan Ford Focus Electric dünyayı sarsmış durumda.

GÜÇ

100 km/s hıza 11,4 saniyede çıkabilen 145 beygirlik Ford Focus Electric aracımızın maksimum hızı ise 137 km/s.

MULTİMEDYA

Araç ses komutu ile yönetilebilen SYNC 3 bilgi eğlence sistemi, Android, Apple ve dokunmatik ekrana sahip.

Ford Focus Electric

Hepimizin en çok merak ettiği kısım ise tabii ki fiyatı. Elimizde hesap makinelerimiz TL cinsinden değerini hesaplamak istiyoruz. Ford Focus Electric başlangıç fiyatı 34,900 euro.

Tüm Avrupa’ya satışları açmayan Ford şimdilik sadece Almanya, Belçika, Finlandiya, Norveç, İsviçre, İngiltere ve Macaristan’a satış yapıyor. Ford’un satışları tüm avrupaya veya tüm dünyaya ne zaman açılacağı bilinmez ancak bu yeni projeyle herkesi heyecanlandırmayı başardıkları aşikâr. Hâl böyle olunca gelişmeleri takip edebilmek de bir tür zevk hâlini aldı.

Bütün bunların ötesinde elektrikli araç kullanımı teşvik çalışmaları da tüm hızıyla devam ederken tüm yeni gelişmeler yeni bir çağın habercisi gibi. Belki Jetgiller’deki uçan arabalara hâlâ aşina değiliz ancak katı, sıvı veya gaz yakıtların bir adım ötesine geçişimiz yadsınamaz bir gerçek.

Peki, tüm bunlar ne demek? Petrolün yakın gelecekte tükenmesi bekleniyor. Tükenmese bile zehirli gaz salınımı konusunda birincilik petrolde. Elektriğin hayatımızın her anında olduğu da bir gerçek. Araç piyasasında elektrik kullanımı için geç bile kalındı denilebilir. Ancak gelişmeler bu hızla devam ederse geç kalmak bir yana öne bile geçebiliriz. Bu öne geçiş o kadar önemli ki, buharla başlayan yolculuğumuz çok farklı bir boyuta ulaşmış olacak.

Bu aracın piyasaya sürülmesi, bu yüzden çok önemli.  Hem de hiç beklemediğimiz kadar güçlü bir biçimde. Yaşamın zorluklarını aşma konusunda bize örnek olması gereken bir öykü var ortada. Hayatımızı aşırı derecede kolaylaştıran benzinli araçların aslında dünyamıza ne kadar zararlı olduğu ilginç bir çelişki. Ve teknoloji sahnesinde oldukça geç ,bir o kadar da zor şekilde çıkan elektrikli araçlar dünyamızın korunması açısından müthiş sonuçlar ortaya koyuyor. Tüm bu bilgiler bize, zor başarılan şeylerin daha anlamlı ve yararlı olduğunu inanılmaz bir biçimde ortaya koyuyor.

 

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir