Kapat
Elektrikli Araba Haberleri 6 0

DAF Elektrikli Çekicisini Piyasaya Tanıttı

2018 yılı ile birlikte birçok fuar da elektrikli çekiciler üreteceği hakkında gündem yaratan DAF, kısa bir süre içerisinde test programlarına başladı.

Son günlerde elektrikli motorlar üretiminde hemen hemen her 4 tekerli aracın gündemi bu oldu. Birçok binek otomobil markası elektrikli otomobiller çıkardı ve yeni elektrikli otomobiller piyasada yerini almaya devam ediyor. Ancak elektrikli motora sahip araçlar sadece binek otomobiller ile kalmıyor. Son günlerde elektrikli çekiciler hakkında araştırmalar yapan ve büyük bir kaynak ayırarak bu fikri gerçekleştirmeye çalışan bir çekici markası var, DAF!.  Özellikle önümüzde bulunan ilk 3 yıl içerisinde farklı modeller ve farklı ivmelenmelere sahip çekiciler çıkarmasını bekliyoruz. Bu hedeflerini gerçekleştirmek için elinden geleni yapıyor. Piyasada elektrikli çekici için çalışan farklı markalar da var. Bunların başında Mercedes, Volvo ve Tesla modelleri yer alıyor. Hollanda merkezli üretici olan DAF elektrikli çekici için büyük bir Ar-Ge programı hazırladı ve yatırımlarını bu yönde oldukça hızlandırdı. Hatta ilk elektrikli çekicisini yeni programı dâhilin de asfalta indirdi bile. Henüz test aşamasında olan bu çekici temel olarak kabul edilerek üzerinde yapılacak olan araştırma ve geliştirmeler sonucunda geleceğin Daf elektrikli çekicilerini bize ulaştırmada büyük rol oynayacak.

Daf Elektrikli Çekici

DAF ELEKTRİKLİ HAKKINDA İLK DETAYLAR

Adı “CF ELEKTRİK” olarak konulan Daf’ın elektrikli çekici programı 2018 yılının ilk çeyreğinde başladı. Güçlü bir ortağa sahip olan DAF, sektörün liderlerinden olan VDL Grup ile birlikte çalışmakta. Geliştirilen ilk prototip olan ve teslimatı yapılan kamyonda 170 kWh’lık batarya paketi yer alırken 210 kWh’lık elektrikli bir motor yer alıyor. Araştırmalar bu verilerin daha verimli hale gelmesi için devam ediyor. Bu batarya değerlerinin az olmasına karşın araç tam dolu bir batarya ile 100 kilometrelik bir mesafe kat edebiliyor.

Araç bu verileri ölçümlerken üzerinde tam 40 tonluk bir taşıma kapasitesini baz alıyor ve ağırlığa bakıldığından oldukça iyi bir menzil olduğunu söylememiz gerekli. İlk adımlarını yıllar önce atan binek araç üreticileri bu mesafeleri normal bir binek araçta yakalamak için oldukça fazla araştırma ve geliştirme yapmışlardı. DAF elektrikli motoru, yarım saatlik bir dolum sonucunda 80 kilometre yol kat etme özelliğine sahip. Tam dolum için bir buçuk saat dolum yapılması gereken DAF. Elektrikli çekici, bu zamanı ve kat edilen menzili arttırmayı başardığında oldukça ilgi görecek gibi görünüyor.

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

furkan yıldırım {furkan yıldırım}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir