Kapat

Elektrikli Arabaların İlham Veren Tarihçesi

Elektrikli Arabaların İlham Veren Tarihçesi

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeler otomobil üretimi konusunda farklı alanlara yönelmeyi sağlamıştır. Fosil yakıtların ağırlıklı olarak kullanıldığı otomobil sektöründe bu yakıt türünden vazgeçerek daha çevreci ve ekonomik seçenekler değerlendirilmeye başlamıştır. Elektrikli arabalar ile ilgili ilk tasarımlar, arabaların üretimi kadar eskiye dayanmaktadır. Otomobil üreticileri tasarladıkları araçların içerisinde elektrikli motoru ilk olarak 1834 yılında kullanılmıştır. O yıllarda model olarak tasarlanan araçların içerisinde elektrik motoru kullanılmıştır. 1800’lü yılların başında tasarlanmaya başlayan bataryalar kullanılarak araçlar elektrikli hale getirilmiştir. Ancak elektrikli araçlar menzillerinin kısa olması ve içten yanmalı araçların çok daha ekonomik olması üreticileri elektrikli araçlardan uzaklaştırmıştır. Elektrikli arabalar performansları bakımından güçlenene kadar bu tarz araçlar, fosil yakıta sahip olan araçlardan daha çok tercih edilmiştir.

Elektrikli Arabaların Tarihçesi

İlk Elektrikli Arabalar

Elektrikli bir motora sahip olan araçların ilk üretim tarihi 1835 yılında gerçekleştirilmiştir. Hollanda’da Profesör Stratingh adındaki araştırmacı tarafından yapılan model araç çalışmaları başarı ile sonuçlandırılarak kullanılmaya başlamıştır. Sonraki yıllarda Amerika Birleşik Devletlerinde elektrikli arabalar ile ilgili olarak denemeler yapan Thomas Devenport tarafından hem batarya hem araç geliştirmesi gerçekleştirilmiştir. Daha sonraki süreçte elektrikli arabalar ile ilgili olarak yaşanan gelişmeler şu şekilde sıralanabilir;

  • 1881 yılında Fransız GustoveTrouve adındaki bilim adamı üç tekerlekli ve bir beygir gücüne sahip araç üretmiştir.
  • 1883 yılında iki İngiliz bilim insanı tamamen elektrik gücü ile çalışan ve 15 kilometre hıza çıkabilen araç üretimi yapmıştır. Bu araç toplam olarak 16 kilometre menzile sahiptir.
  • 1894 yılında ise dünyaca ünlü Paris Rouen yarışları için geliştirilen araç 1135 kilometrelik yolu tamamlayan elektrikli bir araç tasarlanmıştır.

Elektrikli Arabaların Tarihçesi

 

Yerli Elektrikli Araba Üretimi

Türkiye’de yerli elektrikli arabalar ile ilgili çalışmalar diğer ülkelerin gerisinden gelse de verilen uğraşlar ile fark kapatılmaya çalışılmaktadır. 2010 yılından sonra ağırlık verilen çalışmalar genellikle üniversiteler ve özel işletmeler bazında yürütülmüştür. Ancak devletin bu konuda sorumluluk alması ile birlikte araç tasarımı ve üretimi konusunda ilerleme sağlanmıştır. Son yıllardaki faaliyetler ile birlikte birkaç yıl içerisinde yerli elektrikli arabalar ile ilgili üretim gerçekleştirilecektir.

 

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir