Kapat
elektrikli otomobiller ne kadar güvenli
Eletrikli Araba Teknolojisi 0 0

Elektrikli Otomobiller Ne Kadar Güvenli

Elektrikli Otomobiller Ne Kadar Güvenli

Elektrikli araçlar bünyesinde fosilden elde edilmiş yakıt bulundurmadığı için benzin ya da dizelli arabalara göre oldukça güvenlidir. Zira içerisinde kullanılan elektrik donanımı yanmamaktadır ve özel olarak tasarlanmış malzemelerden oluşmaktadır. Şarj istasyonları da dâhil olmak üzere elektrikli araca uygulanan şarj akımı ya da gerilim her çeşit güvenlik standartlarına uygundur. Özellikle de son dönemlerde büyük bir ilgi ile karşılanan elektrikli araçlarla ilgili olarak insanların kafasında elektrikli otomobiller ne kadar güvenli sorusu sorulmaktadır. Yazdıklarımızdan anlaşılacağı üzere bu tür araçların kullanımı ve yakıt doldurma işlemleri son derece güvenlidir. Elektrikli arabaların kullanımında sahibi tarafından yönetilen tek işlem ise şarj etme işlemidir.

elektrikli otomobiller ne kadar güvenli

Elektrikli Araçların Şarj Edilmesi

Şarj işlemi yapılırken olabilecek olan her çeşit yanlışlığın önüne geçişebilmesi maksadı ile standartlar oluşturulmuştur. Yanlış kablo kullanımını, yanlış bağlantıyı ve yanlış akımın verilmesi engelleyecek olan standartlar geliştirilmiştir. Elektrikli otomobiller ne kadar güvenli sorusunun cevabı aksamına ve kullanılan standartlara baktığımızda son derece güvenlidir yanıtını verebiliriz. Şarj edilirken yaşanabilecek herhangi bir sıkıntı için de gerekli tüm önlemler alınmıştır. Elektrikli arabaların nerede şarj edileceğine ilişkinde kafalarda pek çok soru vardır. Elektrikli araçlar şu noktalarda şarj edilebilinir;

  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmetlerini sürdüren İSPARK
  • AVM otoparklarında bulunan şarj dolum istasyonlarından
  • Ayrıca evlere alınan şarj istasyonlarından bu araçlar şarj edilebilmektedir
  • Öte yandan arama motoru olan Google’ın uygulaması bulunan haritalardan en yakın şarj etme istasyonu bulunabilmektedir.

Şarj edebilme standartları düşünüldüğünde bu araçlar güvenilirdir ifadesini kullanmak yanlış olmayacaktır. Elektrikli otomobiller ne kadar güvenli sorusunun yanıtını da bu şekilde vermiş olabiliriz.

elektrikli otomobiller ne kadar güvenli

Güvenlik Açısından Elektrikli Otomobiller

İster geleneksel arabalardan satın almak isteyelim isterse elektrikli araç satın almak isteyelim öncelikle satın alacağımız aracın güvenli mi değil mi bunu öğrenmek isteriz. Bu son derece anlaşılır bir durumdur. Neticede herkes güvenli bir şekilde seyahat etmek ister. Son dönemde popülerleşen elektrikli araçlar için de elektrikli otomobiller ne kadar güvenli sorusu ön plana çıkmaktadır. Şu durumu hatırlatmakta fayda var elektrikli araç üretmekte olan iki farklı firma mevcuttur. Bu firmaların üretmiş olduğu araçlarda ülkemizde satışa sunulmuş durumdadır. Şu an için piyasada satışa sunulmuş olan tüm elektrikli otomobiller için güvenlik denetiminden başarı ile geçtiğini belirtmeliyiz. Yani kısacası elektrikli araç satın almak isteyen kişilerin kafasında güvenlik ile ilgili herhangi bir tereddüt bulunmasına gerek yoktur.

 

Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir