Kapat
Elektrikli ve Hibrit Araç Teknolojisi
Eletrikli Araba Teknolojisi 0 0

Elektrikli ve Hibrit Araç Teknolojisi

Elektrikli ve Hibrit Araç Teknolojisi

Son zamanların en yüksek modası elektrikli ve hibrit araçlar. Bu yazımızda Elektrikli ve Hibrit Araç Teknolojisi hakkında bilgiler vereceğiz. Araçlarda kullanılan yakıt hem gidilecek yolun maliyetini hem de ne kadar zamanda kar edileceğini belirliyor. Son yıllarda petrol rezervleri hızla tükeniyor. Bu ilk başta otomobil sektörünü etkileyecektir fakat sadece bununla kalmayıp bir çok sektör de etkilenecektir. Ayrıca bunlara ek olarak petrolün çevreye verdiği zararlar da önemli derecede etkili. 1990 yıllarından itibaren dünyada küresel ısınmanın engellenmesi için araçlarda karbon salınımını azaltacak düzenlemeler yapılmaya başlandı.

Elektrikli ve Hibrit Araç Teknolojisi

Son yıllarda yapılan anlaşmalar ile sıfır emisyon hedefi belirlendi. Yaklaşık bir yirmi yıl sonrasında Avrupa’daki sadece elektrikli araç kullanılması bekleniyor. Aradaki yirmi yıllık sürede ise elektrikli araç ve hibrit araçların mücadelesini derinleştireceğini gösteriyor. Şimdi Elektrikli ve Hibrit Araç Teknolojisi ile ilgili bilgiler vererek aradaki farkı daha iyi anlayacağız.

Hibrit Araçların Motor Teknolojisi

Sırasıyla bu araçların motor yapılarını Elektrikli ve Hibrit Araç Teknolojisi arasındaki farklar açısından inceleyelim.

– Hibrit kelimesi köken olarak “melez” anlamına gelmektedir. Hibrit araçlarda iki farklı motor vardır.

– Bunlardan ilki benzinli ve içten yanmalı olan motorlar. Fakat bu tarz motorlar karbon salınımını arttırdığı için ülkemizde bulunmuyor.

-Diğeri ise elektrik ile çalışan motordur. Elektrikli araçlarda kullanılan motora benzemesine rağmen üretmiş olduğu güç daha azdır.

– Hibrit araçların çalışmasını sağlayan diğer araç ise bataryadır.

– Hibrit araçlarda asıl güç üreten ise benzinli motordur. Elektrikli motor düşük devirlerde tork

sağlamak ve ayrıca yoğun trafikte benzinli motorun tükettiği yakıt miktarını azaltmak için kullanılıyor.

– Vites değişikliklerinde lag adı verilen gecikmeleri önlemek için de elektrikli motor devreye giriyor.

– Hibrit araçların bataryası kendi kendine şarj olmaktadır. Ancak bazı hibrit araçların bataryaları daha büyüktür ve isteğe bağlı olarak dışardan da şarj edilebilir.

Elektrikli ve Hibrit Araç Teknolojisi

Elektrikli Araçların Motor Teknolojisi

Sırada elektrikli araçları Elektrikli ve Hibrit Araç Teknolojisi açısından inceleyeceğiz. Elektrikli araçlarda yalnızca elektrik motoru bulunmaktadır. Çalışma sistemi ise çevremizde gördüğümüz motoru bulunan elektrikli cihazların mantığı ile hemen hemen aynı nitelikleri taşımaktadır. Rotor adı verilen bir parça silindirik bölgede dönerek elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirmiş olur. Elektrikli araçlarda bulunan motor hibrit araçlarda bulunan motorlarda daha büyük olmaktadır. Bataryanın büyüklüğüne ve kullanılan teknolojinin kalitesine göre menzili 150 km’den 400’km’ye kadar artabilmektedir. Hibrit araçlardan diğer bir farkı ise elektrikli araçlarda bataryayı dışarıdan doldurmak gerekir.

 

Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir