Kapat
elektrikli ve hibrit araçlar
Elektrikli Araba Haberleri 4 0

Elektrikli ve Hibrit Araçlar

Elektrikli ve Hibrit Araçlar

Günümüzde teknoloji, her alanda olduğu gibi otomotiv sektöründe de oldukça ileri seviyeye ulaşmıştır. Teknolojik ilerlemeler ile birlikte otomobillerde daha ekonomik ve daha çevreci yakıtların kullanılması ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle dünya üzerinde fosil yakıtların tükenme riskinin artması ve bu tarz yakıtların çevre kirliliğine sebep olması nedeni ile otomobillerde kullanılan yakıtların değiştirilmesi sürekli olarak gündem olmaktadır. Bu sebepler dolayısıyla otomobil üreticileri elektrikli ve hibrit araçlar ile ilgili teknolojileri geliştirmek için çaba sarf etmektedir.

elektrikli ve hibrit araçlar

Fosil yakıt kullanan araçlara göre daha ekonomik ve çevreci olacak türde araçlar otomobil markaları için gelecek vaat eden araçlar olarak görülmektedir. Neredeyse tüm otomobil üreticileri elektrikli ve hibrit araçlar ile ilgili çalışmalar yürütmektedir. Bazı ülkelerin fosil yakıt tüketen araçları yasaklama ile ilgili düşünceleri nedeni ile bu çalışmalar hız kazanmıştır.

Elektrikli ve Hibrit Araçların Farkları

Fosil yakıt tüketen araçlara göre daha yeni teknolojiye sahip pek çok araç türü bugünlerde trafikte görülebilmektedir. Bu araçların başında elektrikli ve hibrit araçlar bulunmaktadır. İki araç türü birbirlerine göre bazı farklı noktalar içermektedir. Araç motor türlerinin en temel noktada farklı şu şekilde sıralanabilir;

  • Elektrikli araçlarda motor tamamen elektrik gücü ile çalıştırılmaktadır. Hibrit otomobillerde ise hem fosil yakıt hem de elektrik motoru bulunur.
  • Elektrikli otomobillerin menzilleri daha kısadır. Hibrit otomobiller elektrik motoruna ek olarak normal şekilde çalışan motorda bulundurmaktadır. Elektrik motorunda güç tükendiği ve benzeri durumlarda diğer motor devreye girmektedir.
  • Elektrikli otomobiller daha pahalıdır. Bunun en önemli sebebi yakıt ekonomisi sağlaması için kullanılan bataryalardır.
  • Elektrikli otomobiller daha sessizdir. İçerisinde kullanılan motorun çalışması için elektrik kullanılması sayesinde sessiz bir araç elde edilmiş olur.

Ülkemizde Elektrikli ve Hibrit Araç Üretimleri

Ülkemiz otomotiv sektöründe önemli ülkelerden bir tanesidir. Dünya genelinde bilinen birçok markanın üretim noktası olması otomotiv teknolojileri noktasında çalışmalar yapılmasını sağlamaktadır. Elektrikli ve hibrit araçlar ile ilgili çalışmalar da ülkemizde son yıllarda arttırılmıştır. Hibrit araç üretimleri birkaç markada gerçekleştirilmektedir. Yerli elektrikli araç ile olarak da tanıtım çalışmaları yapılmış olup birkaç yıl içerisinde yollara çıkartılacaktır.

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir