Kapat
Elektrikli yerli otomobil
Elektrikli Araba Haberleri 0 0

Elektrikli Yerli Otomobil Görücüye Çıktı

Elektrikli Yerli Otomobil Görücüye Çıktı

Elektrik, dünyanın en çevreci enerji kaynaklarından bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar, otomobiller için farklı enerji kaynaklarının değerlendirmesi ile ilgili sonuçlar ortaya çıkartmaktadır. Günümüzde araçların büyük çoğunluğu benzin gibi fosil yakıtlar ile çalışmaktadır. Ancak bu yakıt türlerinin hem çevreye zarar vermesi hem de dünya genelinde azalması elektrik ve benzeri başka enerji kaynaklarına olan ilginin artmasını sağlamıştır. Dünya genelinde son on yıldır elektrikli otomobil üretimi oldukça yoğun şekilde artmıştır. Ülkemizde de otomobil sektörü bu konuda çalışmalarını ilk sıraya koymuştur. Elektrikli yerli otomobil tasarım aşamasını geçmiş ve artık üretim aşamasına başlamıştır. Tanıtım işlemleri gerçekleştirilen otomobil birkaç sene içerisinde seri üretim sürecine başlayacaktır.

Elektrikli yerli otomobil

Elektrikli Otomobil Üretimleri

Elektrik ile çalışan otomobillerin geçmişi oldukça eskidir. Birçok kişi otomobillerde elektrikli motor kullanımının yeni olduğunu düşünmektedir. Ancak elektrikli otomobil tasarımları bin sekiz yüzlü yılların başına kadar uzanmaktadır. Elektrikli yerli otomobil üretimi düşünüldüğünde oldukça eski bir süreçten bahsedilmektedir. Elektrikli otomobiller ile ilgili olarak yaşanan sürecin en başında bataryaların geliştirilmesi bulunmaktadır. Aracın çalıştırılması ve hareket etmesi için gereken enerjiyi verecek olan bataryalar 1800 yılında geliştirilmiştir. Bu gelişim sonrasında elektrikli olarak üretilen otomobillerin tarihi seyri şu şekildedir;

  • 1835 yılında ilk elektrik motoruna sahip araç Hollanda’da yapılmıştır.
  • 1836 yılında Amerika’da Volta markasının geliştirdiği bataryalar ile elektrikli yol aracı tasarlandı.
  • Elektrik bataryalarının yetersiz olması nedeni ile elektrikli araç çalışmaları 1881 yılına kadar ara vermiştir. Bu yılda Fransa’da tasarlanan model sadece 16 kilometre yol kat etmiştir.
  • 1894 yılında geliştirilen modeller Paris’te yapılan ünlü bir yarışta toplam olarak 1135 kilometre yol almış ve yarışı bitirmiştir.

Elektrikli yerli otomobil

Elektrikli Yerli Otomobil Çalışmaları

Ülkemizde elektrikli otomobiller ile ilgili çalışmalar 2010 yılından sonra yoğunluk kazanmıştır. Elektrikli yerli otomobil, birçok otomobil üreticisi markanın bir araya gelmesi ile oluşturulan işletmeler ve devlet tarafından yönetilmektedir. 2018 yılında elektrikli yerli otomobil tasarımı ve özellikleri ile ilgili tanıtım yapılmıştır. Bu tanıtımdaki aracın üretim süreci ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup 2020 yılında yollarda araçları görebileceğiz.

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir