Kapat
En iyi elektrikli otomobiller
Eletrikli Araba Teknolojisi 0 0

En İyi Elektrikli Otomobiller

En İyi Elektrikli Otomobiller

Otomobil kullanımı dünya çapında oldukça yaygındır. Bu yaygınlık, beraberinde bazı sorunları da getirmektedir. Pahalı akaryakıt fiyatları ve bu akaryakıtın kirlettiği hava bunlardan birkaçıdır. Durum böyle olunca çözüm arayışlarında, akaryakıta farklı seçenekler getiren araçlara gözler çevrilmiştir. Elektrik enerjisiyle çalışan otomobiller de bu seçeneklerden biridir. Elektrikli otomobillere olan talebin artmasına bağlı olarak üretimi de yaygınlaşmıştır. En iyi elektrikli otomobiller üretilip geliştirilerek kullanıcıya sunulmaktadır.

En iyi elektrikli otomobiller

Konu elektrikli arabalar olduğunda, en önemli kriter menzilleri olmaktadır. Yapılan çalışmalar bu alanda da yoğunlaşmış ve elektrikli otomobillerin menzillerinde de kayda değer gelişmeler yaşanmıştır. En iyi elektrikli otomobiller menzilde ileri seviyede olanlardır denilebilir. Menzil, otomobilin bataryası %100 dolu durumdayken alabileceği en uzun mesafedir. Menzilin daha da ileriye gitmesi için firmalar çalışmalarını sürdürmektedir. Teknolojik gelişmelerin yansıması olarak pek çok farklı özellik bu otomobillere eklenerek her zaman en iyi hedeflenmektedir. Elektrikli otomobillerin yararlarının öğrenilmesiyle artan ilgi, otomobil üreticileri arasında dünya çapında bir yarış da başlatmıştır.

Elektrikli Otomobillerin Özellikleri

İçten yanmalı motoru olan, LPG, benzin ve motorin gibi yakıtlarla çalışan otomobillerin aksine elektrikli otomobiller, bunlara ihtiyaç duymaz. Elektrikli motor ve bataryalarıyla yola çıkmaktadırlar. Bu otomobillerin satışı ülkemizde de yapılmakta olup her geçen gün ilgilisi artmaktadır. En iyi elektrikli otomobiller şu özellikleri bünyesinde barındırmalıdır:

  • Yakıt tasarrufu sağlayarak hesaba katkı yapar.
  • Bir ve birden çok elektrikli motorla bataryadan oluşabilir. Otomobili sürebilmek için güç kaynakları vardır. Bataryaları şarj olabilir ve sağlamdır.
  • Karbondioksit emisyonu yapmadığından çevreye zarar vermez.

Bu araçların kullanımı rahat, bakım ve onarımı kolaydır. Satın alınırken ödenecek miktar göze fazla görünse de sonrasında sağlamış olduğu tasarrufla ücretini rahatlıkla çıkartacaktır.

En iyi elektrikli otomobiller

En İyi 5 Elektrikli Otomobil Modeli

Elektrikli otomobil üretiminde farklı pek çok firma çok iyi işler çıkarsa da liderliği ele alan, Tesla firması olmuştur. En iyi menzillere sahip olduğundan sektörde büyük bir yere sahiptir. Zira elektrikli otomobillerin kalitesinin ölçümünde, günümüzde menzil oldukça önemlidir. En iyi elektrikli otomobiller denildiğinde akla gelen modelleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Nissan Leaf: Bu otomobilin şarjı tam doluyken 350 kilometre yol gidebilir.
  • Tesla Model S: Bu otomobilin iki farklı modeli bulunmaktadır. Biri 400 kilometre yol giderken diğeri 600 kilometre gidebilmektedir.
  • Tesla Model X: En iyi menzile sahip otomobiller arasında olan bu modelde, araç tam şarj halindeyken 700 kilometre kadar yol gider.
  • Volswagen e-Golf: Benzerlerinden daha pahalı olan bu otomobilin menzili, tam şarjda 200 kilometredir.
  • Hyundai Ioniq: Son zamanlarda hız kazanan bu otomobil, tam şarj ile 350 kilometre yol gitme kapasitesine sahiptir.

 

 

 

 

Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir