Kapat
Elektrikli Araba Haberleri 0 0

0 Yakıt Tüketimi İle İmmortus

 

Avustralya merkezli EVX Ventures şirketi yeni geliştirmeye başladığı ve oldukça ilerlediği yeni modeli İmmortus modeli ile otomobil sektörüne göktaşı gibi çarpmayı hedefliyor.

Çıkarmaya hazırlandıklar İmmortus modeli araç ile 100 Kilometrede 0 Litre yakıt tüketimini hedefleyen üretici firma aracın bitmek üzere olduğunu duyurdu. İmmortus’un sıradan bir otomobil olmadığını kayıt eden firma yetkilisi. Tesla modellerinin aksin, İmmortus’un doğrudan Güneş enerjileri ile şarj olduğunu belirtti.

Yakıtı Bitmeyen Araba İmmortus

Evx Ventures şirketinin ar-ge ve üretimini yaptığı İmmortus marka araç iki kişilik bir araç olarak geliştiriliyor. Dünyanın ilk %100 güneş enerjisi ile çalışan otomobili olma fırsatını elinden kaçırıp bu ünvanı Karma Revero modeline kaptırsa da, daha detaylı ve daha yüksek performans alacaklarından eminler. Melbourne merkezli girişimcinin tasarlayıp geliştirdiği ve temiz çevre hedefli aracın, güneş enerjisi ile çalışmasına rağmen normal bir spor arabadan genişlik ve boyut olarak farkı yok.

Araç genel olarak tavan ve kaput bölgelerinde güneş enerji panelleri taşımakta ve toplamda 8 metre karelik bir yüzeyi güneş enerji panellerine ayırmakta. Güneşten gelen bu enerjileri mekanik güce çevirmek için ise bu enerjileri depolamak için Lityum-iyon piller kullanmaktadır. Bu piller sayesinde İmmortus modeli aracın gece yol alması da sağlanırken bu piller araca ortalama 10 kilowatt/sa güç sağlamaktalar.

Güzel ve açık bir havada hiç durmadan yoluna devam edebilece. Bu şekilde tasarlanan araç termodinamik ve yıpranma payları sayılmazsa güneşli havada hiç ayağı gazdan çekmeden sonsuza kadar gidebilecek bir teknolojiye sahip.

Günümüzde birçok yerde gördüğümüz güneş enerji panelleri ışığın sadece %15 lik bir dilimini güce çevirebiliyor. Bu oran şehir elektrik gücüne oranla oldukça düşük bir rakama tekabül ediyor. Bu nedenle elektrikli araçların kolaylıkla tasarlandığı bu teknoloji ortamında dahi güneş enerjisi ile çalışan bir otomobil yapmak oldukça zor bir iştir. Bunun nedeni ise güneş enerjisi şarj kapasitesinin oldukça düşük olmasıdır.

İmmortus bu verilerde göz önüne alınarak süper denecek kadar hafif bir tasarıma sahip bir araç. 2 kişi kapasiteli bu aracın boş ağırlığı sadece 500 kilogram ve dolu kapasite 700 kilogram olarak belirlendi. Araca takılan piller ve ileri teknoloji güneş panelleri sayesinde araç çok hızlı bir şekilde şarj olabilecek şekilde tasarlandı.

İmmortus İle Yakıt Ödemelerine Son

Aracın bizlere vaat ettiği en büyük özellik ise insanların cebinden yakıt parası çıkartmaması olacak. Bunun yanı sıra aracın 160 km/sa hıza çıkabilmesi ise muhteşem bir detay. Bu hız güneş enerjisi ile çalışan bir araç için rekor düzeyde bir limit.

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

furkan yıldırım {furkan yıldırım}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir