Kapat
hibrit araç motorları
Genel 2 0

Hibrit Araç Motorları

Hibrit Araç Motorları

İki türlü çalışma yapısı mevcut olan melez motor türlerine hibrit motor adı verilmektedir. Bu tarz motorlu araçlarda yakıttan tasarruf edebilmek adına benzin ile birlikte elektrik enerjisinden de faydalanılmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte fosil yakıtlar için duyulan ihtiyaçlar da giderek azalmaktadır. Hem çevreye verdiği zarar hem de aşırı pahalı olan ücretleri ile fosilli yakıtlardan kurtulma isteği son dönemde giderek artmaktadır. Bunun en net yansımasını da otomotiv sektöründe görebiliriz. Dev otomotiv şirketleri artık yatırımlarını elektrikli araçlara yapmaktadır. Elektrikli otomobil üretiminin ilk örnekleri hibrit araç motorları olmuştur. Bu motorlar sayesinde otomobil sahipleri yakıtlarından büyük tasarruflar sağlamaktadır.

Hibrit Teknolojisi Hakkında Bilgiler

hibrit araç motorları

Bu teknoloji günümüzde en çok ilgi çeken teknolojik gelişmelerden biridir. Fosil yakıtlara alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Aranan alternatif yakıt girişimlerinden şu an için istenilen sonuç elde edilmese de hibrit araç motorları iyi bir başlangıç olmuştur. Hibrit motorlarda da benzin kullanılmaktadır. Ancak elektrik enerjisi ile birlikte kullanılmaktadır. Bu da benzinin daha az kullanımını sağlamaktadır. Böylelikle hibrit motorları sayesinde araba sahipleri yakıttan tasarruf sağlamaktadır. Hibrit teknolojisinin bir yanı yakıttan tasarruf ise bir yanı da çevre dostu olmasıdır.

Bilindiği üzere fosil yakıtlar çevreye aşırı derecede zarar vermektedir. Bu durumda küresel ısınmayı tetiklemekte ve iklim değişikliklerine neden olmaktadır. Hibrit araç motorları bu durumunda önüne geçmek için üretilmiştir. Çevre sorunu günümüzde ve ileride dünyayı ciddi anlamda tehdit eden bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunla topyekûn bir mücadele için çevreci araçların piyasaya sürülmesi desteklenmeli ve teşvik edilmelidir. Tüm insanlar böyle bir durumun farkında olmalı ve bu konu ile alakalı bilinçlendirmelidir. Zira dünyamızdan başka yaşanacak bir başka dünya yoktur.

Hibrit Otomobillerinin Avantajları Nelerdir

Hibrit araçlarında elektrik üretimi arabanın kendisi tarafından yapılmaktadır. Hibrit araç motorları sayesinde yoğun trafikte, aracın kalkışında ve sürüş esnasında elektrik motoru devreye girmektedir. Böylece yakıttan tasarruf edilmektedir. Hibrit otomobillerinin avantajları ise şunlardır;

hibrit araç motorları

  • Çevreye salınan zararlı gazların etkisi çok büyük ölçüde azalmaktadır
  • Motorda meydana gelen gürültü ve ses en az düzeye inmektedir
  • Kırmızı ışıkta ve trafikte yaşanan dur kalklardan kaynaklı yüksek yakıt tüketiminin önüne geçer
  • Aracın frenine basıldığında araç kendi kendisini şarj eder
  • Kendi elektriğini kendisini sağlar, şarj etmeye gerek yoktur
  • Vites geçişlerinde araç performansından bir şey kaybetmez
  • Çevreye zararı oldukça azdır.

 

Share Button

Morgan EV3

Morgan EV3:Geçmişe Yolculuk

 0
Mercedes EQC

Mercedes EQC Sabırsızlıkla Bekleniyor!

 0
Kia Soul EV Elektrikli Otomobil

Kia Soul EV Elektrikli Otomobil Modeli

 0
Kia E-Niro

Kia E- Niro Yakıttan Tasarruf

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir