Kapat
Elektrikli Araba Haberleri 0 0

Renault Twizy İncelemesi

Renault elektrikli araçlar üzerindeki araştırmaları ve geliştirmelerini son sürat devam ettirirken ortaya çıkardığı şehrin haylaz çocuğu yeni Twizy oldukça ilgi gördü.

Araç ilk bakıldığında uygulaması, tasarımı ve mühendisliği ile çok farklı ve yaratıcı bir araç olma özelliklerinin tamamını üzerinde taşıyor. Modern çağımızda yaşanan sorunlar için tasarlanmış mükemmel bir ulaşım aracı olan Renault Twizy realist bir yaklaşımla üretilmiş bir elektrikli araç. Ancak bu aracı tam olarak yaşayabilmek için ülkemizin trafiği ve yollarının biraz daha gelişmiş olması gerekmekte maalesef.

Ülkemizde birkaç şehir hariç ki oda belli semtler içerisinde yollar pek düzgün sayılmaz. Hatta avrupanın bu konuda oldukça gerisinden gelmekteyiz. Yurt dışına çıkan okuyucularımız bizleri anlayacaktır. Bu gerilik sadece yollar ve asfaltlar üzerine değil trafik medeniyeti olarak da aynı durumda.

Renault Twizy’i incelerken ilk aklımıza gelen bu sorunlar olsa da araç içerisini incelemeye başladığımızda daha farklı tespitler yaptık. Araç şarj biterse korkusunu size fazlası ile hissettiriyor. Özellikle İstanbul’un kestirilemeyen trafiğinde menzil hesaplaması oldukça zor hale geliyor. Sürekli olarak dur-kalklar, sıkışan trafik vs. Twizy’nin şarj kapasitesini tam olarak hesaplamanızı engelliyor maalesef. Bu durumda hali ile sürekli bir tedirginlik yaratıyor.

Araç 220Voltluk bir priz ile şarj edilebiliyor olsa da, alt yapı olarak henüz zayıf bir araç. Güvenerek yola çıkmanız biraz imkansız, şarj ya biterse, gitsem mi, kalsam mı? Gibi soruları kendinize bir hayli fazla sormanıza neden olmakta.

Twizy Kullanımı

Kullanım olarak seri ve güzel bir araç olan twizy, sanki bir otomobil değil de, elektrikli bir küçük 3 tekerli motor kullanımı zevki veriyor. Boyutları nedeni ile rahatlıkla manevralar yapmanıza ve dar sokaklarda rahatlıkla park edebileceğiniz bir araç. Lüks otomobillerin rahatlığı elbette yer almıyor ancak, rahatsız bir araçta değil bunu da belirtmek isteriz. Araç düşük ağırlığı sayesinde dur kalklarda oldukça hızlı bir ivmelenmeye sahip ve bu pozitif yönü en azından arkadaki araçlardan korna sesi duymuyorsunuz.

Twizy Güvenli mi?

Araçta emniyet kemerleri dışında sürücü için bir adet hava yastığı barındırmakta. Uygun koşullar olduğunda gayet keyifli ve sürüşü zevkli bir araç ancak güvenlik yönünden büyük zafiyetleri var.

Twizy’e Kaç kişi Sığar?

Araç genel olarak küçük bir araç. Araç içerisinde tam manada 2 kişilik bir yer bulunmakta ve bu 2 kişi rahatlıkla sıkışmadan yolculuk yapabilmekte. Araç tek kapılı olduğu için ön koltuk öne kaydırılarak arkaya geçiş sağlanabilmektedir.

 

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

furkan yıldırım {furkan yıldırım}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir