Kapat
hibrit araçlar
Genel 0 0

Hibrit Araçlar Hakkında

Hibrit Araçlar Hakkında

Elektrikli araçlara olan yoğun ilgi sayesinde otomotiv sektörünün alakasının da bu alana kaymasını sağlamıştır. Her geçen gün adeta devrim özelliği taşıyan yenilikler duymaktayız. Elektrikli otomobillere olan ilgiyi açıklayabilecek iki argümandan söz edebiliriz. İlk olarak fosil yakıtların her geçen gün pahalılaşması insanları alternatif yakıtlı araçları gündemine almasına sebep olmaktadır. Bunlardan ikinci neden ise geleneksel araçların çevreye verdiği zarardır. Bilindiği üzere fosil yakıtlar çevreye müthiş derecede zarar vermekte ve küresel ısınma ile birlikte mevsim değişikliklerini tetiklemektedir. Hibrit araçlar geleneksel otomobillere karşı alternatif enerji yöntemleri kullanılarak piyasaya sürülen ilk araçlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araçlarda iki farklı motor aksamı bulunmaktadır.

hibrit araçlar

Neden Hibrit Araçlar Tercih Edilmektedir

Bilindiği üzere elektrikli araçların şarj edilme zorunluluğu vardır. Ancak hibrit araçlar için böyle bir mecburiyet bulunmamaktadır. Zira bu araçlar kendi kendilerini şarj edebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca bu araçlar trafiğin aşırı yoğun olduğu noktalarda, kırmızı ışıkta ve akan trafikte aşırı olan yakıt tüketimini azaltmaktadır. Hibrit motora sahip araçlarda yakıt tüketimi en aza inmektedir. Bu durumda bu araçları özel kılmaktadır. Elektrikli motorları vasıtasıyla güç aldığından, geleneksel otomobillerde olduğu gibi çok büyük motorlara ihtiyacı yoktur. Bu nedenle bu araçlar son derece hafiftir. Hafif araçlar daha az yakıt harcadıkları gibi performans olarak da gayet iyidir.

Aracın kendi kendisini şarj edebilmesi de büyük bir avantajdır. Zira hibrit araçlar da şarj istasyonu aramaya gerek yoktur. Tüm bu özelliklerine bakarak insanların neden alternatif yakıtlı araçlara yöneldiğini daha rahat bir şekilde anlayabiliriz. Hibrit ve elektrikli araçlara karşı oluşan ilgiyi otomotiv sektöründe faaliyet sürdüren dev firmalarda bilmektedir ki her sene daha iyi daha kaliteli hibrit ve elektrikli araçların üretimlerini yapmaktadırlar.

Hibrit Arabalarının Sağladığı Avantajlar Nelerdir

hibrit araçlar

Önümüzdeki 15-20 içinde otomotiv piyasasının elektrikli ve hibrit otomobillerinin belirleyeceği tahmin edilmektedir. Bu nedenle hibrit araçlar hakkında insanlar daha ayrıntılı bilgiler edinmek istemektedir. Şimdi bu araçların sağlamış olduğu avantajlara bir göz atalım. İşte hibrit araçlarının avantajları şunlardır;

  • Performans kaybı yaşanmadan ve gürültüsüz bir şekilde vites geçişi yapabilmesi
  • Araba üzerinde priz vb. gibi aksesuarların olmaması
  • Salınan gazların çevreye vermiş olduğu zararın son derece düşük olması
  • Motordaki gürültü ve sesin en az düzeye çekilmesi
  • Dur kalklarda yaşanan aşırı yakıt tüketimine mani olması
  • Aracın frenine basılması ile kendini şarj ediyor olması
Share Button

Morgan EV3

Morgan EV3:Geçmişe Yolculuk

 0
Mercedes EQC

Mercedes EQC Sabırsızlıkla Bekleniyor!

 0
Kia Soul EV Elektrikli Otomobil

Kia Soul EV Elektrikli Otomobil Modeli

 0
Kia E-Niro

Kia E- Niro Yakıttan Tasarruf

 0

{admin}



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir