Kapat
Eletrikli Araba Teknolojisi 1 0

ELEKTRİKLİ ARABALAR ÇEVRE DOSTU MU?

Elektrikli arabalar ın çağın getirdiği yeniliklerle beraber yaygınlaşması ve adından iyice söz ettirmesi sonucunda akıllara birçok soru gelmektedir. Hali ile bu durum beklenen bir durumdur. Bu soruların sorulması ve cevaplanması, insanların akıllarında ki soruların cevaba kavuşması, geleceğin teknolojisi olan elektrikli otomobiller için şart. Başlıca sorular; elektrikli arabalar çevre dostu mu? Elektrikli araçların emisyon değerleri nelerdir? Daha az enerji ile daha fazla yol gidilebileceği doğru mu? Gibi sorulardır.

Elektrikli arabalar, arabanın hareket etmesini sağlayan motorlarının enerjisini tamamen elektrikli yüklü bataryalardan alarak sistemin çalışmasını sağlamaktadırlar. Araçlarda elektrikli motorların kullanılması ile birlikte araçların, performans ve hız değerlerinden ziyade, çevreye olan etkileri ve yararları hakkında araştırmalar yapılmaktadır.

 

Elektrikli araçların giderek artması ile birlikte elektrikli araçların çevre dostu bir teknoloji olduğu da anlaşılmaya başlandı. Araçlarda emisyon sorununun olmadığı ve az bir enerji ile daha fazla menzil kat etmeleri sayesinde yararlı bir teknoloji olduğu aşikar.

 Peki elektrikli araçlar çevreye zarar verir mi?

 

Çevreci bir yapısı olması nedeni ile elektrikli araçların daha çevreci bir araba olduğu düşünülebilir. Ancak bu araçların çevreye hiçbir tehdit olan unsuru olmadığı anlamına gelmemelidir. Özellikle beslendiği elektrik enerjisinin çok büyük bir kısmının termik santraller aracılığı ile üretildiği bilinmektedir. Bu termik santraller hepimizin bildiği üzere büyük yanmalar ve çevreye zararlı maddeler atılmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra elektrikli araçlar için çıkarılan lityum bataryalar için birçok madene ve kimyasala gerek olmaktadır. Bu madenler ve kimyasallar hem işlenme sırasında hem de işleri bittiği zaman doğa için büyük tehdit oluşturmaktadırlar.

 

Elektrikli Araçların Avantajları Nelerdir?

 

Elektrikli araçlar hakkında ilk duyumunuz az bir enerji ile çok yol kat etmeleri olacaktır. Bu doğrudur. İçten yanmalı araçlara göre elektrikli araçlar, daha az bir enerji ile yol almaktalar ve emisyon olarak içten yanmalı araçlardan çevreye daha az zarar vermektedirler. Geleceğin teknolojisi ve ulaşım sektörüne yön verecek olan elektrikli araçlar her geçen gün gelişmekte ve kat ettikleri yollar giderek uzamaktadır. Hatta bazı ülkeler içten yanmalı motorlu araçların satışını durdurarak tamamen elektrikli araçlara yönelme yönünde vatandaşları teşvik etmektedir. Elektrikli araçlarda herhangi bir yanma söz konusu olmadığı için çevreye herhangi bir gaz salınımı yapmamakta ve zarar vermemektedir.

Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

furkan yıldırım {furkan yıldırım}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir