Kapat
Kia E-Niro
Genel 0 0

Kia E- Niro Yakıttan Tasarruf

Kia E– Niro Yakıttan Tasarruf

 Güney Kore’li üretici Kia tarafından üretilen, Kia E-Niro 2016 yılından bu yana üretimini sürdürmektedir. Küçük model araç sınıfında üretilen SUV tipi, elektrik ve  aynı zamanda benzin motoruna da sahip olan bir araçtır.

2016 yılında Chicago Otomobil Fuarında, tanıtımı yapılan araç, Hyundai Loniq model araç ile benzer özellikleri paylaşmaktadır. Aralık 2016’da Kia E-Niro önemli bir başarıya imza atarak, en düşük yakıt harcaması yapan hibrit araç ünvanı ile, Guiness Rekorlar Kitabında kendisine yer edinmiştir.

Evet yanlış duymadınız! Araç tüm zamanların en az yakıt harcayan hibrit aracı olarak liste başı durumdadır. Aracın ilk tanıtımı 2013 yılında gerçekleşen, Frankfurt Otomobil Fuarında yapılmıştır. O dönemler henüz gelişim seviyesi esnasında bulunan araç, günümüz koşullarında önemli ilerleme katetmiştir.

Güney Kore, Hyundai ve Kia markaları ile dünya genelinde önemli satışlar elde etmektedir. Araçların genel özellikleri, maliyetlerin düşük olması, yakıt tasarrufunun sağlanması gibi finansal kolaylık sunması olmaktadır.

Kia E-Niro Teknik Özellikleri

Kia E-Niro

 2016 yılından bu yana seri üretimi devam eden Kia E-Niro, hibrit araçlar içerisinde, en çok tercih edilen aile araçları arasında yer almaktadır. Aracın dikkat çeken ve önemli olan diğer özellikleri ise şu şekildedir;

 • En düşük yakıt sarfiyatı olan, hibrit motora sahip araçtır, aracın 100 km mesafede yakmış olduğu yakıt 3.8 litre civarında olmaktadır,
 • Aracın üretim ve montojı, Güney Kore’nin Hwaseong kentinde sürmektedir,
 • Araç küçük sınıf SUV model olarak kabul edilmektedir,
 • Araç 5 kapılı olup, 6 ileri çift debriyaj sistemli otomatik şanzımana sahiptir,
 • Düzen olarak, önden çekişli ve ön kısımda motoru bulunmaktadır,
 • Hyundai Loniq ile muadil üretimler olarak kabul edilmektedir,
 • Benzin motoru, 1.6 L kapasiteli Kappa 3 motoru olup, 103 beygir gücünde iken, elektrik motoru ise 43 beygir gücündedir,
 • Aracın uzunluğu 4,35 metre, genişliği 1,8 metre, yüksekliği ise 1,5 metre civarındadır.
 • Aracın Türkiye pazarında satış fiyatı 154 bin TL’dir,
 • Araç 1580 silindir hacmine sahiptir,
 • Aracın 100 km hıza ulaşması yaklaşık 11,5 saniye sonrasında gerçekleşiyor.

Kia E-Niro

Kia E-Niro Diğer Detaylar

421 litre bagaj kapasitesi bulunan Kia E-Niro, 45 litre yakıt deposu ile dikkat çekmektedir. Aracın minimum boş ağırlığı 1425 kg iken, maksimum 1512 kg olarak hesaplanmıştır. Aracın maksimum gücü 141 PS olarak ölçülmüştür. Aracın sıfır olarak ilk elden alınması ile, 5 yıllık garanti veya 150 bin km garantisi de verilmektedir.

 

 

 

Share Button

Morgan EV3

Morgan EV3:Geçmişe Yolculuk

 0
Mercedes EQC

Mercedes EQC Sabırsızlıkla Bekleniyor!

 0
Kia Soul EV Elektrikli Otomobil

Kia Soul EV Elektrikli Otomobil Modeli

 0
Hyundai Kona Electric

Hyundai Kona Electric

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir