Kapat
BMW i3 Elektrikli Otomobil
Eletrikli Araba Teknolojisi 0 0

  BMW i3 Elektrikli Otomobil Modeli

  BMW i3 Elektrikli Otomobil Modeli

Her ne kadar geçmişte pek çok örneği bulunsa da, günümüzde elektrikli otomobil akımının ilk markaları arasında BMW vardır. BMW i3 Elektrikli Otomobil yeni bir güncellemeyle karşımıza çıkıyor. Piyasaya ilk çıktığında 22,6 kWh’lık bir bataryaya sahip olan model, 100-150 km menzile sahipti. Daha sonra ise 33 kWh’lık bir bataryayla güncellenen modelde yaklaşık 200 km hız sunulmuştu. 2019 senesine geldiğimizde ise yenilenen modelde, marka mevcut olan batarya paketini 42, 2 kWh’a çıkarıyor.

BMW i3 Elektrikli Otomobil

Dingolfing tesislerinde üretilen bu batarya dolayısıyla WLTP koşullarında 310 km hıza ulaşan model, eski standart NEDC’e göre ise 359 km hız sunuyor. Kısacası hızda yaklaşık 50km’lik bir yükselişin gerçekleştirildiği 2019 BMW i3 Elektrikli Otomobil modelinde şarj hususunda da yenilikler mevcut. Hızlı şarj teknolojisi sayesinde, 42 dakikalık bir şarj ile araç % 80 civarında dolabilmektedir. BMW’nin WallBox ismini verdiği şarj sistemi kullanılırsa bu süre 3 saate çıkarken, standart bir priz kullanılarak yapılan şarjda süre 15 saate kadar çıkabilmektedir.

Yeni i3 özellikleri

  • Çevreci felsefesini kullanan malzemelerin geri dönüştürülebilir yapıdadır. Dolayısıyla BMW i3 Elektrikli Otomobil teknik anlamda en dikkat çeken özelliği şarj hızındaki güncellemedir.
  • Modelin yepyeni gövde renkleri ve iç döşemelerindeki modern çizgileri dikkat çeker.
  • Araç ayrıca matrix uzun farlar ile adaptif LED grubuna da sahiptir.
  • İDrive bilgi- eğlence sisteminde de iyileştirmelerin gerçekleştiği modelde,ayrıca Sport Package ismi verilen yeni bir donanım paketi de bulunacak. Bu paket sayesinde İ3S modelinde standart olan spor süspansiyonları İ3 modelinde de kullanılabilecek ve yerden yüksekliği yaklaşık 10 mm daha düşürülecek.
  • 20 inçlik alaşım jantlar da bu modelde olacak

Motor- menzil

Motor- menzil bölümünde küçük de olsa değişimler bulunduran BMW i3 Elektrikli Otomobil standart modele baktığımızda 170 beygir güç ve 250 Nmtork değeriyle karışımıza çıkar. Yeni model ise motor 0’dan 100’e hızlanan, 7,3 saniyede tamamlayan ve maksimum 150 km/s hız yapabilmektedir. İ3s’te ise bu rakamlar 184 beygir güç ve 270 Nmtorktur. İ3s’te 0’dan 100’e 6,9 saniyede çıkan motor maksimum 160km/s hız yapabilmektedir.

BMW tarafından geliştirilen lityum-iyon bataryalarının kullanıldığı i3 ve i3s’te sunulan menzil değerlerinde ise net bir değişimin olduğunu söylemek pek doğru değil. İ3 test koşullarında 290-300 km arası olarak açıklarken, i3s’te ise bu rakamlar 280 km civarında geziniyor.İki model içinde kullanıcılar istedikleri takdirde menzil arttırıcı niteliği taşıyan 38 beygirlik iki silindir benzinli motoru otomobile ekletebiliyor. Bu sayede aracın menzil değeri maksimum 330 km’ye dek çıkabiliyor.Otomobil Bmw’nin360° ELECTRIC ismini verdiği yeni şarj kablosu ile yaklaşık 3 saat gibi kısa bir sürede 180 km yol alabilecek seviyeye gelmekte. Bu da standart bir kablonun sunduğu hızdan 5 kat daha fazla hız demek oluyor.

Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir