Kapat
elektrikli arabalar
Eletrikli Araba Teknolojisi 0 0

Elektrikli Arabalar Çevre Dostu Mu? Cüzdan Dostu Mu?

Elektrikli Arabalar Çevre Dostu Mu? Cüzdan Dostu Mu?

Günümüzde yaşanan enerji sorunları ve çevreci kaygılar nedeniyle yeniden popülerlik kazanan elektrikli araba teknolojisi aslında o kadar da yeni değil. 1970- 1980 yıllarında yaşanan enerji krizi ile piyasalara çıkan elektrikli araba, o günlerde aradığı ilgiyi pek göremedi. Fosil yakıt kullanımını ve çevreye salınan karbondioksit miktarını azaltmayı amaçlayan teknolojiler yeni nesil elektrikli arabalar ortaya çıkardı. Birçok marka birbirinden farklı modeller yaratarak bu kulvarda yarışa girişti. Bakalım günümüzde farklı tasarım ve üstün dijital özellikleri ile elektrikli araçlar aradıklarını bulacaklar mı?

Şu günlerde bir elektrikli araba sahibi olmak isteyenler bunu maliyetleri sebebiyle değil çevre dostu olduğu için düşünüyorlar. Dünyamız her geçen gün sera etkisi, küresel ısınma, karbondioksit salınımı gibi çevresel sorunlarla daha çok boğuşmak zorunda kalıyor. Bu etkiler gün be gün etkisini daha çok gösterecek. İnsanları yapması gereken tüketimlerini minimuma indirmek. Düşündüğümüzde elektrikli arabalar bu iş için biçilmiş kaftan. Hem fosil yakıt kullanımını ortadan kaldırıyor hem de içten yanmalı motorlara göre daha düşük maliyet ile kullanım sağlıyorlar.  Yani bu arabalar çevre ve cüzdan dostu.

Elektrikli Arabaların Avantajları

  • Yüksek yakıt tasarrufu özellikle şehir içi kullanımında,
  • Düşük sera gazı salınımı,
  • Sesiz motor,
  • Fosil yakıt tüketimine bağımlı olmamak, temiz enerji kullanımı,
  • Şirketlerin AR-GE yatırımları, elektrikli araçlarının avantajlarıdır ancak şarj istasyonlarının yetersizliği bir dezavantaj olarak karşımıza çıkar.

Elektrikli Arabaların Teknolojisi

Elektrikli otomobiller, elektrik motoru ve elektriği depolayan piller üzerine kurulmuştur. Bir tür elektrikli araba olan hibrit araçlar da ise içten yanmalı bir motor, elektrik motoru ve piller bulunur. Kullanılan piller lityum- iyon pilleridir. Bazı elektrikli araç modellerinde pilleri şarj etmek için güneş panelleri bulunmaktadır. Aracın hedeflenen mesafesi arttıkça veya gücü arttıkça pillerin büyüklüğü de artar. Genel olarak bu araçlarda menzil ve güç ters orantılı olarak dengelenir.Elektrikli arabalar kullandıkları enerji kaynakları ile olduğu kadar son teknolojiye uygun donanım ve tasarımlarıyla da ilgi görmektedir. Elektrikli araçlar günümüzde prestij kaynağı olarak da görülmektedir.

Yeni teknolojiler üretildikçe otomotiv sektörü de buna ayak uydurarak gelişiyor ve değişiyor. Elektrikliarabalar, hibrit araçlar, güneş enerjili araçlar hep daha iyi bir gelecek, daha az enerji kullanımı için üretiliyor. Şu an dünyamızda çokça kullanılan fosil yakıtlar bir gün mutlaka tükenecek. Bizler bunların yerine geçecek yakıtları ve teknolojileri şimdiden kullanmaya başladık bile. Önemli olan yenilenebilir kaynaklardan enerjimizi üretmek ve bu enerjiyi depolayabilecek ve diğer amaçlar için kullanabilecek teknolojileri geliştirmektir.

Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir