Kapat
Eletrikli Araba Teknolojisi 0 0

Elektrikli Arabalar Güvenilir Mi?

Elektrikli Arabalar Güvenilir Mi?

Elektrikli otomobiller, son yılların en çok konuşulan araçları arasında yer almaktadır. Çok fazla adından söz ettirmesinde farklı birçok konu etkili olmaktadır. Öncelikle diğer araçlarda içten yanmalı motorlar ile birlikte fosil yakıtlar kullanılmaktadır. Fosil yakıtların çevreye zararlı olması birçok ülkede daha az kullanılmasına neden olmuştur. Ayrıca dünyada sadece belli ülkelerde üretimi gerçekleştirilen fosil yakıtların azalması ve geleceğinin sorunlu olması yeni teknolojilerin geliştirilmesine neden olmuştur. Bu etkiler düşünüldüğünde elektrikli arabalar her geçen gün daha popüler hale gelmektedir. Ancak elektrikli arabalar ile ilgili olarak soru işaretleri de bulunmaktadır. Bu soru işaretlerinin birisi elektrikli arabalar güvenilir mi sorusudur.

Günümüzde kullanılan araçların büyük çoğunluğu güvenlik testlerine sokulmaktadır. Bu testlerde araçların farklı türlerde kazalarda neler yaşayacağı test edilmektedir. Elektrikli araçlar ile ilgili olarak yapılan testlerin geneli beklenen sonuçları vermemiştir. Beş yıldız alması beklenen araçlar dört yıldızda kalmıştır. Dört yıldız sonucunun çıkmasında araçlarda kullanılan büyük bataryalardan kaynaklanmaktadır. Araçların daha uzun menzile sahip olabilmesi için büyük şekilde tasarlanan bataryalar ağır olmaları nedeni ile araçların güvenlik seviyelerinin istenilen düzeyde olamamaktadır. Elektrikli arabalar güvenilir mi sorusuna verilebilecek cevap olarak patlama ve yangın riskinin daha düşük olduğudur. Araçlarda yakıt bulunmaması sayesinde bu şekilde doğabilecek güvenlik sorunlarının önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

Elektrikli Arabaların Avantajları

Yeni araç almak isteyenler araçlar ile ilgili pek çok noktaya dikkat etmektedir. Elektrikli arabalar güvenilir mi sorusu ile birlikte araçların sahip olduğu avantajlar da öne çıkmaktadır. Elektrikli araçların en önemli avantajı yakıt ekonomisi sağlamasıdır. Araçların bataryalarının tam şekilde doldurulması birkaç liralık masraf çıkartabilmektedir. Bunun yanı sıra araçların sessiz olması ve karbondioksit emisyonu bulunması çevreci olmasında etkili olmaktadır. Araçların bakımlarının daha kolay ve bakım aralığının uzun olması avantaj olarak görülmektedir.

En Çok Tercih Edilen Elektrikli Arabalar

Elektrikli araçlar son yıllarda artarak devam eden bir ilgiye sahiptir. Elektrikli arabalar güvenilir mi soruna yeterli cevabı alan kişiler araç tercihlerini bu yöne kaydırmaktadır. Dünya genelinde en çok tercih edilen araçlar şunlardır;

  • Renault Zoe
  • Bmw İ3
  • Nissan Leaf
  • Tesla Model S
Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir