Kapat

Elektrikli Araçlarda Şarj Sorunu

Elektrikli Araçlarda Şarj Sorunu

Günümüzde teknoloji pek çok kişinin daha önce tahmin edemeyeceği bir seviye ulaşmıştır. Bilgisayar teknolojilerinin yanı sıra otomotiv sektöründe de ilerlemeler sağlanmıştır. Bu ilerlemelerin en önemlisi olarak elektrikli araçlar görülmektedir. Elektrikli araçlar özellikle fosil yakıtla çalışan ve içten yanmalı motora sahip olan araçların yerine tasarlanan araçlardır. Ancak elektrikli araçlar ile ilgili olarak bazı sorunlar çözülmek için beklemektedir. Bu sorunların en önemlisi elektrikli araçlarda şarj sorunu olarak bilinmektedir. İçten yanmalı motora sahip olan araçlar benzin ve benzeri yakıtlar ile çalışmaktadır. Araçların yakıtları tükendiğinde bir benzinlikte en fazla beş dakikalık bir işlem ile dolum yapılabilmektedir. Bu dolum ile beş yüz kilometreye yakın yol alınabilmektedir.

elektrikli araçlarda şarj sorunu

Ancak elektrikli araçlarda şarj sorunu olarak karşımıza çıkan sorunda araçların bataryalarının tam dolum yapması için saatler geçmesi gerekir. Gün içerisinde kullanılan aracın tekrar şarj edilebilmesi için çok uzun süre beklenmesi gerekir. Bu da aracın etkili şekilde kullanılamaması sorununu doğurur. Bununla birlikte özellikle elektrikli araçların yeni yaygınlaşmaya başladığı ülkemiz gibi yerlerde araçların şarj istasyonları yaygın değildir. Bu durum araçların şarjı bittiğinde sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Elektrikli Araçların Avantajları

Elektrikli araçlar, sorunlarına karşın pek çok avantaj ile kullanıcıların tercih ettikleri araçlar olarak bilinmektedir. Elektrikli araçlarda şarj sorunu olarak bilinen şarj süresinin uzun olması sorununun aşılması durumunda oldukça ekonomik ve çevreci bir araç türü olarak kullanılabilecektir. Elektrikli araçların sunduğu avantajların birkaç tanesi şunlardır;

  • Elektrikli araçlar oldukça ekonomik araçlardır. Çok düşük fiyatlara doldurulan şarjı ile yüzlerce kilometre yol alınabilmektedir.
  • Elektrikli araçlarda herhangi bir yakıt yakılmamaktadır. Bunun etkisi ile araçlar çevreci bir etkiye sahip olarak görülmektedir.
  • Elektrikli araçların elektrikli motorları oldukça sessiz şekilde çalışmaktadır.

Yerli Elektrikli Araçlar Ne Zaman Çıkacak?

Ülkemiz elektrikli araçlar ile ilgili çalışmaları hızlandıran ülkeler arasında yer alır. Elektrikli araçlarda şarj sorunu gibi sorunların çözülmesi için yapılan araştırmalar yerli çalışmalar ile desteklenmektedir. Devletin desteği ve yönetimi ile yapılan işlemler sonucu araçların tasarımı tamamlanmış ve üretim işlemi aşamasına geçilmiştir. 2020 yılı içerisinde araçların seri üretimine geçileceği düşünülmektedir.

Share Button

Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir