Kapat
Eletrikli Araba Teknolojisi 0 0

En Uzun Menzile Sahip Elektrikli Arabalar

En Uzun Menzile Sahip Elektrikli Arabalar

Elektrikli otomobiller gelecekte trafikte görebileceğimiz en önemli araç türleri arasında yer almaktadır. Son birkaç yıldır dünya genelinde otomobil üreticilerinin neredeyse tamamı elektrikli otomobil üretimi yapmaya başlamıştır. Elektrikli otomobillerin bu kadar ilgi çekmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Fosil yakıtların dünya üzerinde azalması ve çevre kirliliğinin ilerlemesi elektrikli otomobillere yönelmenin fazla olmasını sağlamaktadır. Bu sebepler ile birlikte fosil yakıtların maliyetli olması nedeniyle elektrikli otomobillerin üretimi artmıştır. Ancak elektrikli otomobillerde menzil sorunu yaşanmaktadır. İçten yanmalı motora sahip olan araçlarda bir depo benzin ile beş yüz kilometreden fazla yolculuk yapılırken elektrikli otomobiller bu menzile uzakta kalmaktadır. Yeni otomobil almak isteyenler en uzun menzile sahip elektrikli arabalar ile ilgili araştırma yapmaktadır.

Elektrikli araçların ilk çıkan modellerinde çok düşük olan menzil daha sonra geliştirilen bataryalar ile uzamış durumdadır. Bu bilgiler ışığında en uzun menzile sahip elektrikli arabalar aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

  • Tesla Model S: 417 – 539 Kilometre
  • Tesla Model 3: 354 – 499 Kilometre
  • Tesla Model X: 381 – 565 Kilometre
  • ChevroletBolt: 383 Kilometre
  • Renault ZOE: 300 Kilometre
  • Nissan LEAF: 240 Kilometre

Elektrikli Arabaların Efsane Markası

Elektrikli araba denildiğinde akla ilk gelen marka Tesla olmaktadır. Dünya genelinde bilinir hale gelmiş olan araç markası reklamlarında kullandığı uzay teması ile daha merak edilir hale gelmiştir. En uzun menzile sahip elektrikli arabalar listesinde ilk üç sırada Tesla markasına ait araçlar bulunmaktadır. 2003 yılında kurulmuş olan bir marka olmasına rağmen elektrikli araç teknolojisi ile ilgili büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Araçlarında uzun menzilin yanı sıra yüksek teknolojik özellikler bulunmaktadır. Sürücüsüz araç özelliği ile otonom sürüş keyfini yaşatmaya başlamıştır.

Yerli Elektrikli Araba Çalışmaları

Elektrik ile çalışan araç sektöründe ülkemiz önemli bir yer tutmak istemektedir. En uzun menzile sahip elektrikli arabalar listesinde yerli üretim araç olması için çalışmalar hızlandırılmıştır. Devlet desteği ile yerli üretim araç konusunda büyük ilerleme sağlanmıştır. Araç üretimi konusunda prototip tamamlanarak seri üretime geçiş işlemi başlamıştır. 2020 yılı itibariyle bu konuda sonuç alınacağı düşünülmektedir.

Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir