Kapat
Eletrikli Araba Teknolojisi 0 0

Hibrit Araç Modelleri

Hibrit Araç Modelleri

Teknolojinin günümüzde geldiği nokta ile insan hayatını kolaylaştırmak için pek çok farklı sistem ortaya çıkartılmıştır. Son yıllarda dünya genelinde otomobil sektörü teknolojik anlamda atılım yaşamıştır. Araçların çalışması için ihtiyaç duyduğu yakıt sisteminde değişiklik yaşanmıştır. Araçların genelinde kullanılan içten yanmalı motorlardır. Bu motorların çalışması ve aracın hareket etmesi için fosil yakıtlar kullanılmaktadır. Ancak ilerleyen teknoloji ile araçların motorları için hibrit teknolojisi kullanılmaya başlamıştır. Elektrikli ve hibrit araçlar fosil yakıtların kullanılmasını azaltmak için geliştirilen araçlardır. Hibrit araç modelleri, hem elektrikli hem de fosil yakıtla çalışan motor içermektedir. Bu sayede araçların çalışmasında fosil yakıtlara tamamen bağlı olması durumu ortadan kalkmaktadır.

Hibrit Araçların Avantajları

Hibrit araçlar melez olarak adlandırılan özel bir motor sistemine sahiptir. Hibrit araç modelleri bu özellikleri ile araç kullanıcılarına pek çok noktada avantaj sunar. Öncelikli olarak hibrit araçlar oldukça sessiz araçlardır. Aracın ilk çalıştırma aşamasında elektrik destekli motor ile marş gerçekleştirilir. Bu sayede aracın çalışıp çalışmadığı anlaşılmayacak kadar az ses çıkar. Araç belli bir hıza gelene kadar elektrik destekli şekilde motor çalışmaktadır.

Ancak aracın gücü ve hızı arttığında araç için normal motor devreye girer. Bu sayede hem elektrikli hem de yakıtlı motor daha yüksek güce ulaşır. Hibrit araçların elektrik bataryalarının şarj edilmesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Araçlar yolda kullanıldıkça hareket enerjisini şarja dönüştürecek ve bataryaları dolduracaktır. Özellikle araçların fren yaptığı zamanlarda bataryaya güç gönderilecektir. Bu avantajlarına ek olarak egzoz emisyonu oldukça iyi seviyede düşüş yaşamaktadır. Hibrit araç modelleri çevreci araçlar olması sayesinde diğer araçlara göre daha fazla gelecek vaat etmektedir.

Ülkemizde En Çok Satılan Hibrit Araçlar

Dünya genelinde ve ülkemizde melez yani hibrit ve eletrikli araçlara ilgi her geçen gün artmaktadır. Geçtiğimiz yıla göre bu tarz araçlar iki kata yakın satış sayısına ulaşmıştır. Ülkemizde satışa sunulan hibrit araç modelleri aşağıdakilerden oluşmaktadır;

  • Toyota Yaris, Auris, Rav4, Prius ve C-HR
  • BMW i8, 740 Le, 225 xe
  • Honda NSX
  • Hyundai IONİQ
  • Kia Niro
  • Volvo S90, XC90
Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir