Kapat

Nissan Leaf teknik özellikleri

Nissan Leaf teknik özellikleri

Son yıllarda elektrikli araç kullanımı özellikle Avrupa’nın pek çok ülkesinde giderek yaygınlaşmaktadır. Tamamıyla elektrikle çalışan bu araçlar, benzinli ya da dizel motorlu olarak tercih edilebilmektedir. Farklı farklı markalar piyasaya elektrikli araçlarını sunmuş bu markalardan biri de Nissan’dır. Nissan Leaf adıyla piyasaya sunulan bu araçlar özellikle aileler tarafından tercih edilmektedir. Aileler için bu araçlar, ilk etapta ikinci bir araç olarak satın alınsa da, ekonomik masrafları ve etkileyici performansı dolayısıyla kısa süre içerisinde araç evinana aracı olarak kullanılmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre Avrupalı sıradan bir aile, senenin 230 saati ya da 9,5 günü araç içerisinde geçirmektedir. Yapılan bu yolculukların birçoğu kısa mesafeler olarak düşünülürse, ankete katılan ailelerin elektrikli bir araca sahip olmanın yararlarını tercih etmesi hiçte şaşırtıcı değil. Ortalama bir aile, hep birlikte, aileleriyle zaman geçirmek için, haftada 75 km’nin altında ya da senede 3.870 km mesafe almaktaydı. Norveç ve Birleşik Krallıkta yaşayan ailelere odaklanmış olan bu antropolojik araştırma, elektrikli araçların gerçek yaşamdaki kapasitelerini, sıradan Avrupa ev halkının isteklerini değerlendirmek üzere tasarlandı. Dünyanın en fazla satan elektrikli otomobili olan Nissan Leaf, 2010 yılından beri dünyanın da elektrikli otomobil hususundaki en önemli temsilcisi.

Tasarım ve donanım

  • Nissan X-Trail, Pulsar ve Qashqai gibi modellerde görmeye alışık olduğumuz, ‘V’ formlu ızgara tasarımının korunduğu Nissan Leaf de görüyoruz. Bu araçtaki en büyük farkı oluşturan bölüm, dış kısımda ön ışıklandırmalar yatay çizgi formunda bulunurken arka taraftaki ışıklandırmalarda ise bu çizgiler dikey form olarak karşımıza çıkıyor.
  • Markanın tamamıyla yeniden yorumladığı ikinci en büyük bölümse Leaf’in kokpiti. Merkezde 7 inç boyutunda Apple Carplay destekli multimedya ekranının kullanıldığı konsolda sürücü göstergeleri ve direksiyon artık daha şık bir yapıya bürünmüş. Yenilik bölümünün teknoloji ayağına geçildiğinde ise kullanıcıları değişik deneyimlerin beklediğini net bir şekilde söyleyebiliriz.
  • Markanın bu modelde getirdiği ilk yenilik, tek pedal üzerinden bütün kontrollerin sağlanabildiği e-pedal teknolojisidir. Otomobilin durdurulması ya da harekete geçirilmesi işlemlerinin tek pedal üzerinden gerçekleştiği bu sistemde, yokuşta yada rampada ayakların gazdan ya da frenden çekilmesinde bile araç tutunma pozisyonunda sabitlik sağlarken yüzde gaz-fren işlemini yüzde 90 doğrulukla gerçekleştirebiliyor.

Motor- menzil

İlk modelden 35 mm daha uzun, 20 mm daha geniş ve 10 mm daha yüksek bir biçimde üretilmiştir.  Yeni Nissan Leaf 40 kWh be 60 kWh’lık farklı iki seçenekle lityum- iyon bataryaya yer veriyor. Ayrıca bir adette elektrik motoruna yer veriyor. Bu motor sayesinde 147 beygir güç ile 320 Nm torka sahip olan yeni model, değerleriyle standartlarını daha da üst sıralara çekmeyi başarıyor.

 

Share Button

Volkswagen Passat Estate

 0

V90  T8 Twin Engine

 0

V60 T8 Twin Engine

 0

Tesla Model S Performans Özellikleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir