Kapat

Toyoto Mirai

Toyoto Mirai

Uzun zamandır gündemde olmayı başaran elektrikli otomobiller, daha uzun yıllar otomotiv sektörüne damga vuracağa benziyor. Zira fosil yakıtlı olan araçların masrafları, yakıtının pahalılığı, ödenen vergileri ve çevreye verdiği zararlardan herkes şikâyetçi durumdadır. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde elektrikli araçların otomotiv sektörüne tamamen hâkim olacağı iddia edilmektedir. Dev otomotiv şirketlerinin yapmış olduğu hazırlıklara da bakıldığında bu iddianın doğru olabileceği ortaya çıkmaktadır. Çünkü otomobil firmaları her sene ürettikleri elektrikli araba modellerine bir yenisi eklemekte ve özelliklerini geliştirmektedir. Toyoto Mirai elektrikli aracı da bunlardan bir tanesidir. Bu araç ilk olarak 2015 yılında üretilmiştir. Ticari olarak piyasaya sürülen ilk hidrojen yakıt hücreli olan otomobildir.

Toyoto Mirai Elektrikli Otomobilinin Özellikleri

Petrol rezervlerinde yaşanan azalma ve doğanın korunabilmesi için otomotiv sektörünün artık elektrikli otomobillere yöneldiğini biliyoruz. En ünlü otomobil firmaları peşi sıra elektrikli araçlarını tanıtmakta ve piyasaya sürmektedir. Bu araçlar hem ülkemizde hem dünyamızda büyük bir ilgi görmektedir. Toyoto Mirai de ilgi gören ve piyasada yankı uyandıran araçlardan biridir. Toyoto ürettiği bu modeli gelecek olarak adlandırmaktadır. Bu araçta hem hibrit teknolojisi hem de yakıt pili teknolojisi kullanılmıştır. Bu aracın bazı özellikleri de şöyledir;

  • Yük olmadan aracın net ağırlığı 1850 kilogramdır
  • Yüksekliği 1535 mm’dir
  • Genişliği 1815 mm’dir
  • Uzunluğu 4890 mm’dir
  • Aks mesafesi 2780 mm’dir
  • Ulaşılabilecek en yüksel hız ise 178 km/s’dir
  • 0 km/s’den 100 km/s’ye 9,6 saniye gibi çok kısa bir zaman diliminde ulaşabilmektedir.

Soğuk hava şartlarına dayanıklı olan Toyoto Mirai Norveç ve İsveç gibi iklimi soğuk olan Avrupa ülkelerinde satışa sunulmuş ve büyük bir beğeni toplamıştır. Hidrojen enerjisinin kullanıldığı bu araç ayrıca son derece çevrecidir.

Yeni Bir Çağ Başlatan Araç Toyoto Mirai

Bu araç için otomotiv sektöründe bir çağı kapatıp, yeni bir çağ açıyor dersek herhalde abartı yapmış olmayız. Çünkü Toyoto Mirai hidrojen yakıtını elektrik üretiminde kullanan ilk araçlardandır. Bir otomobilden beklenen sürüş keyfi ve rahatlığı sağlamasının yanı sıra üst düzey de bir çevreci olması nedeni ile dikkatleri üzerine çekiyor. Toyoto’nun üretmiş olduğu bu model hibrit teknolojisi ile yakıt hücresi teknolojisini birleştirmektedir. İçten yanma özelliği olan motorlara göre de üstün bir enerji verimliliği sağlıyor. Tüm bu özellikleri düşünüldüğünde bu araç hem tasarruf açısından hem çevre dostu olması bakımından sektördeki farkını ortaya koymaktadır.

Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir