Kapat

Tesla Model X Teknik Özellikleri

Tesla Model X Teknik Özellikleri

2012 yılında Los Angelas’taki tasarım stüdyosunda prototip olarak sergilenen Tesla’nın yeni otomobili Model X’in geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapıldı. Tanıtıma ilk olarak, gelmiş geçmiş en güvenli SUV olduğundan bahsederek başladı. Araç bütün NHTSA güvenlik testlerinde 5 yıldız alarak en güvenli SUV unvanını kazanmış oldu. Tesla Model X teknik özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, aynı Model S‘te olduğu gibi kullanılan pilin aracın tabanında olması yapısal dayanıklılık kazandırdı.

 

Ön kısmında ise motor yerine boşluk olması çarpışma şiddetini emerek hayat kurtarıyor. Bunun yanı sıra, aracın yapısal olarak dayanıklı olması ve aktif güvenlik sistemi sayesinde çarpışma önleyici pek çok teknolojik özellik mevcut. Bu özellik, otobanda yapılan hızlarda dahi çarpışma önleyici frenleme ve manevra kabiliyetlerine sahip.

Model X Kabin Güvenliği

Son zamanlarda şehirlerin kirliliği göz önünde bulundurularak Tesla Model X teknik özellikleri arasına kabin güvenliği eklendi. Hava filtresi normal araçlardan 10 kat daha büyük ve biyolojik silah koruması modu bulunuyor. Bu mod, aracın içerisine mikropların ve bakterilerin girmesine engel oluyor. Genellikle hastanelerde kullanılan HEPA filtresi, Model X’de de kullanılarak içeride pozitif basınç oluşmasını ve bu sayede herhangi bir mikrop girişini engelliyor.

Model X Kartal Kanat Kapılar

Aracın tanıtımının 3 sene gecikmesine neden olan en büyük sebep ise kartal kanat kapılar oldu. Bu kapıların amacı, özellikle çok çocuklu aileler için arka sıralara ulaşımı rahat kılmak. Kartal kanat kapılar, diğer araçların aksine dar alanlarda dahi açılabilen çift eklemli bir özelliğe sahip. Kapıların açılması için 30 cm kadar bir mesafe yeterli. Ayrıca üzerinde bulunan sensörler sayesinde otomatik açılma esnasında çarpma gibi durumlar olmuyor.

Model X Büyük Ön Cam

Model X’in ön camı, bugüne kadar üretilmiş en büyük ön cam oldu. Tavana kadar uzanan camın üst kısmında güneşin UV ışınlarından koruyan bir tabakaya bulunmakta. Ayrıca Tesla Model X teknik özellikleri arasına güneşin UV ışınlarından koruyan bu cam karartmalı olacak şekilde kullanım sırasında panoramik bir görüntü sağlıyor.

Model X Diğer Özellikler

  • Araç, 7 veya 6 koltuklu olacak şekilde sipariş edilebiliyor.
  • Çekici olabilme hizmeti verebilecek ilk elektrikli otomobil olma özelliğine sahip.
  • Arkasında, aerodinamik sebeplerden dolayı otomatik açılır kapanır rüzgarlık bulunuyor.
  • Sürtünme katsayısı, kendisine en yakın SUV’dan %20 daha az ve bu durum menzil avantajı sağlıyor.
  • Araçta, daha önce tasarlanan modellerdeki gibi sahte ızgara bulunmuyor.
Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir