Kapat

Sürücüsüz Elektrikli Araba Denemeleri

Sürücüsüz Elektrikli Araba Denemeleri

Ülkemizde ve dünya genelinde otomobil sektörünün son yıllarda üzerinde yoğunlaştığı konu elektrikli arabalardır. Elektrikli arabalar ile ilgili çalışmalar çok eski yıllara kadar uzanmaktadır. Yüz yıldan uzun süre önce ilk üretilen otomobillerde elektrik kullanılmaya çalışılmıştır. Ancak o zamanki bataryaların etkisiz olması araçların menzillerinin çok kısa olmasına neden olmaktadır. Günümüzde bataryalar ile ilgili çok ileri teknolojiler kullanılıyor olması bu sorunu ortadan kaldırmıştır. Pek çok marka elektrikli araç üretimi gerçekleştirmektedir. Elektrikli araçların menzilleri özel sistemler ile birlikte beş yüz kilometreye kadar yükselmiştir. Bu araçların büyük çoğunluğu teknolojik özelliklere sahiptir. Özellikle Tesla markası teknoloji konusunda çok ileri araçlar üretmektedir. Tesla araçları için sürücüsüz elektrikli araba denemeleri yapmaya başlamıştır.

Araçların otonom şekilde hareket edebilmesi geliştirilen teknoloji birçok sistemden destek almaktadır. Navigasyon, hız sabitleyici, şerit takip ve otomatik fren sistemleri kullanılarak araçların sürücüye ihtiyacı olmadan sürülebilmesi mümkün hale gelmektedir. Tanıtımları yapılan ve belli seviyede tamamlanan sistemler sürücüsüz elektrikli araba denemeleri ile sorunsuz hale getirilmeye çalışılmaktadır.

Elektrikli Otomobillerin Geçmişi

Elektrikli otomobiller oldukça eski çalışmaların ürünü olarak günümüzde kullanılmaktadır. İlk üretilen otomobillerden sonra elektrikli araç çalışmaları başlamıştır. Günümüzde yapılan sürücüsüz elektrikli araba denemeleri temel olarak o çalışmaların devamı şeklinde görülmektedir.  1800’lü yılların başında yürütülmeye başlamış olan elektrikli araçların geçmişinde önemli noktalar şu şekilde sıralanabilir;

  • Hollanda’da 1835 yılında ilk elektrikli araç tamamlama işlemi yapılmıştır.
  • Amerika’da bir batarya markası araçlara özel batarya üretmiş ve elektrikli yol aracı tasarımı gerçekleştirmiştir.
  • Fransa’da 1881 yılında 16 kilometre yol gidebilen ve 15 kilometre hıza sahip araç yapılmıştır.
  • Artan elektrikli araç çalışmaları sonucunda yapılan araç 1894 yılında Paris’te düzenlenen yarışta bin kilometreden fazla yolu elektrikli sistemi ile kat etmiştir.

Ülkemizde Sürücüsüz Elektrikli Araba Denemeleri

Elektrikli araçların dünya genelinde popüler olması sonrasında ülkemizde de çalışmalar yapılmaya başlamıştır. Elektrikli araç tasarımları gerçekleştirilmiş ve beğenilen model üretim aşamasına geçirilmeye başlamıştır. Sürücüsüz elektrikli araç ile ilgili olarak da üniversiteler ve teknoloji geliştirme işletmeleri çalışmalarını devam ettirmektedir. Sürücüsüz elektrikli araba denemeleriyoğun şekilde İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde yapılmaktadır. Alınacak sonuçların yerli otomobil üretimine uyarlanabileceği düşünülmektedir.

Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir