Kapat

Sürücüsüz Minibüs Elektrikli Olli Listesi

Sürücüsüz Minibüs Elektrikli Olli Listesi

Artık günümüzde giderek popülerleşen teknolojik konulardan bir tanesi de sürücüsüz ve elektrikli otomobillerdir. Üretilmekte ve yeni özellikler eklenmekte olunan bu araçlara bakıldığında geleceğin yaşam tarzının şekillenmesinde çok önemli bir noktada durduklarını görmekteyiz. Özellikle de otomotiv sektöründe faaliyet sürdüren dev işletmelerin bu alana yönelik çalışmalarına baktığımızda önümüzdeki 15-20 yıla elektrikli ve sürücüsüz araçlar damgasını vuracak dersek herhalde bir abartı yapmış olmayız. Sürücüsüz araçlar hususunda ilk adım Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti olan Washington’dan geldi.  Sürücüsüz minibüs dünyada ilk kez bu şehirde hizmet verecek. Bu minibüse de Olli adı verildi. Olli kesinlikle insanlar için çok farklı bir deneyim olacak.

Elektrikli Ve Sürücüsüz Olan Olli’nin Özellikleri

Elektrikli araçlar son dönemde hem ülkemizde hem dünyanın pek çok yerinde giderek popülerleşmektedir. Bu durumun yaşanmasında fosil yakıtlı geleneksel otomobillerin yakıt masrafının giderek artması ve çevreyi ciddi bir biçimde tehdit etmesi gibi nedenleri gösterebiliriz. ABD’de üretilen sürücüsüz minibüs Olli artık bu durumu başka boyutlara da taşımıştır. Artık sürücülerin olmadığı ulaşım araçlarının üretilebileceğini göstermiştir. Washington’da üretilen bu araç çok farklı olanakları da beraberinde getirmiştir.

Bu sürücüsüz minibüs Olli’nin özellikleri ise şunlardır;

  • 12 kişilik bir yolcu kapasitesi vardır
  • Sürücüsü yoktur ve elektrikli bir araçtır
  • IBM ve Local Motors’un ortak girişimleri ile üretilmiştir
  • Görevini sesle komut alarak yerine getirmektedir
  • Ses tanıyabilen bir programı mevcuttur
  • Washington’un yanı sıra Miami ve Las Vegas’ta da hizmet verecektir
  • 30’dan fazla sensör yerleştirilmiştir
  • Görselleri ve metini okuyabiliyor

Teknoloji alanında yaşanan gelişmelerin ulaşımı etkilemesi gerçekten büyük bir şans olarak değerlendirilmelidir. Zira ulaşım şu an için dünyanın her yerinde büyük bir problem oluşturmaktadır. Ülkemizde de ulaşım zaman zaman büyük bir eziyete dönüşebilmektedir. Bu durumu sonlandırabilecek olan sürücüsüz ve elektrikli minibüsler ciddi anlamda insanları heyecanlandırıyor.

Sürücüsüz Ulaşımda İlk Adım Atıldı

ABD’de yaşanan bu gelişme ulaşımı insana bağımlı olmaktan çıkaracak bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Sürücüsüz minibüs Olli şu anda yalnızca tanımlayabildiği yerlere seferler yapabiliyor. Ancak üretici firma birkaç özellik daha ekleyerek Olli’nin her yere sefer yapabileceğini söylüyor. Ulaşımda ilerleyen bu teknolojiyi gördüğümüzde artık uzun yol seferleri düzenleyen sürücüsüz otobüsleri, sürücüsüz tırları düşünmek bir hayal değildir. Ki Olli bu durumun bir hayal olarak kalmadığını tüm insanlara kanıtlamıştır.

 

 

Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir