Kapat
Eletrikli Araba Teknolojisi 0 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

Derindere Motorlu Araçlar (DMA) firması tarafından ülkemizde çalışmaları sürdürülen Türkiye’nin ilk elektrikli taksisi üretildi ve faaliyetlerine başladı. Bu araç özellikle çevreci yanı ve ulaşım maliyetinin düşük olması ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bilindiği üzere Avrupa kıtasındaki tüm metropollerde tüm taksilerin elektrikli olması yönünde adımlar atılmaktadır. Ülkemizin en önemli metropolü olan İstanbul’da da bu duruma uygun olarak ilk elektrikli taksisi piyasaya sürüldü. Şu an için İstanbul’da yaklaşık 18 bin taksi mevcuttur. Tüm bu taksilerin fosil yakıtlı araçlardan elektrikli taksilere geçmesi demek çok önemli bir çevreci adım olacaktır. Bu çevreci yaklaşımın yanı sıra taksi şoförlerinin yakıt giderleri de şimdi kullanmış olduğu miktardan en az 5-8 kat azalacaktır.

İstanbul’da Tüm Taksiler Elektrikli Olursa

Eğer başlığımızdaki gibi bir durum ortaya çıkarsa öncelikle şunu söylemeliyiz ki çevreye fosil yakıtlı araçlardan kaynaklı olarak verdiğimiz zarar önemli ölçüde azalacaktır. Bununla birlikte taksi şoförlerinin yakıt kullanma oranı azalacaktır. Yani mali açıdan çok büyük bir rahatlama sağlanacaktır. Ayrıca bir yılda sağlanacak olan tasarruf ile ilgili telaffuz edilen rakam 1 milyar Türk Lirasıdır. Kısacası devasa boyutta bir tasarruf sağlanacaktır. Tüm dünya elektrikli taksiler için adım atarken, ülkemizde de bu denli adımların atılması hem ülkemiz açısından hem de insanlarımız açısından son derece kıymetli ve önemlidir. Türkiye’nin ilk elektrikli taksisi bu açıdan değerlendirilirse son derece önemli olacaktır. Bu nedenle burada atılacak ya da atılmış olan adımlar desteklenmeli ve teşvik edilmelidir.

Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir

 

Yukarıda Türkiye’nin ilk elektrikli taksisi hakkında bazı bilgiler verdik ve ülkemize, insanlarımıza sağlayacağı önemli avantajlara değindik. Peki, genel olarak elektrikli araçların sağladığı avantajlar nelerdir? Birazda bu konuya değinmekte fayda vardır. İşte elektrikli otomobillerin sağlamış olduğu avantajlar şunlardır;

  • Fosilli yakıtlara olan bağımlılığı azaltmaktadır
  • Bu araçlar çift motorludur. Bu nedenle daha yüksek bir performans göstermektedir
  • Vergi oranı teşviklerden kaynaklı olarak %3’tür
  • Geleneksel olan arabalar egzoz salımından ötürü çevreyi kirletmektedir. Elektrikli araçlarda böyle bir durum yaşanmadığı için son derece çevrecidir
  • Yakıt masraflarını 5 ila 8 kat azaltması

Yukarıda saydığımız avantajlardan kaynaklı olarak özellikle son dönemlerde elektrikli otomobillere büyük bir ilginin olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin ilk elektrikli taksisi de bu ilgiyi artıracak bir etken olarak karşımıza çıkmıştır. Sıraladığımız avantajlarda düşünülürse elektrikli otomobil kullanımın yaygınlaşması ve teşvik edilmesi gereklidir.

 

 

Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

Sürücüsüz Minibüs Elektrikli Olli Listesi

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir