Kapat

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Ülkemizdeki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

 Elektrikli araçlar gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlıyor. Fakat bu yaygınlaşma beraberinde bir sorunu da doğuruyor. Şarj istasyonları. Elektrikli Araç Şarj İstasyonlar ıson zamanlarda Türkiye’nin de gündemine girmiş bulunmakta. Özellikle Tesla şirketinin Türkiye pazarına girmesiyle birlikte bu konu gündemde ciddi yer bulmakta.

Şarj istasyonları işleyiş bakımından telefonlarımızı şarj ettiğimiz şarj ünitelerinden pek farklı değil. Genellikle benzinliklerde uygun bir köşede dikdörtgen şeklinde yapılan şarj istasyonlarının yanına aracınızı park edip, ünitedeki şarj kablosunu aracınıza takıp şarj olmasını bekliyorsunuz.

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerde yoğunlaşana Elektrikli Araç Şarj İstasyonları önümüzdeki yıllarda ülke çapında çoğalacak. Tesla şirketi 2019 için Türkiye’de 10 şehirde şarj istasyonu kuracağını açıklamıştı.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları İçin Altyapı

 Türkiye’de Elektrikli Araç Şarj İstasyonları gittikçe yaygınlaşsa da hala çok eksik durumda. Bu durumun elektrikli araçların sayısının az olmasıyla da alakası var. Fakat Türkiye’nin her yerinde şarj istasyonlarının artması için elektrik altyapısında ve elektrik kaynaklarında da ciddi bir altyapı geliştirmesine ihtiyaç var.

Şarj istasyonlarının sayısında artış için;

  • Şehir içi elektrik şebeke altyapısında geliştirme,
  • Dağıtım ağına yeni bayiler bulma,
  • Ülke içerisindeki elektrikli araç popülasyonunda

Gibi gelişmelere ihtiyaç vardır.

 Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Haritası

Türkiye’de Elektrikli Araç Şarj İstasyonları hizmeti veren 6 firma bulunmakta. 2017 itibariyle bu 6 firmanın şarj istasyonu sayısı 1500 olarak belirtilmişti. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyükşehirlerde bulunan bu şarj istasyonları Konya, Gaziantep, Eskişehir, Antalya gibi şehirlerde de bulunmakta.

Bu alanda lider olan Eşarj firmasının 2018 Mayıs ayı itibariyle ülke çapında 80 istasyonu bulunmakta. Şirketin hisselerinin büyük bir kısmını yakın zamanda Enerjisa şirketi satın almıştı. Şirketin uzun vadeli planları ülke çapında her noktada elektrikli araçlar için şarj hizmeti vermek.

Bu alanda iddialı bir diğer firma ise Tesla. Bildiğimiz üzere Tesla firması dünya genelinde en çok elektrikli araç üreten ve satan firma. Dolayısıyla en fazla şarj istasyonuna sahip olan firma da Tesla. Yakın zamanda Türkiye pazarına giren Tesla şarj istasyonları için 2019 hedefleri arasında Türkiye’de 10 lokomotif şehir belirledi. Edirne, İstanbul, Ankara, İzmir, Sakarya, Balıkesir, Bursa, Antalya, Konya ve Aydın Tesla’nın Türkiye’de şarj istasyonu kuracağı ilk şehirler olarak belirlendi. Şarj istasyonlarına Tesla Supercharger ismini veren şirket önümüzdeki yıl içerisinde dünya genelinde 10.000 yeni şarj istasyonu kuracağını açıklamıştı.

Share Button

VW e-Up Görücüye Çıktı

 0

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

 0

 Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri

 0

Sürücüsüz Minibüs Elektrikli Olli Listesi

 0

{admin}Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir