Elektrikli Araç Avantajları

Elektrikli Araç Avantajları

Elektrikli araç son zamanlarda oldukça dikkat çeken teknolojik ürünlerdir. Aracın sistemi büyük oranda elektrikle çalışmaktadır. Bu arabaların sürüş gücünün tamamını veya bir kısmını elektrikli motor harekete geçirmektedir. Elektrik motoru aracın bataryalarında depolanan enerji ile beslemektedir. Bu işlevi yapan bataryaların şarj edilme şekilleri de farklıdır. Günümüzde bu araçların şarj kapasitesi bakımından çeşitli tipleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

  • Hibrit araç; hem içten yanmalı yani benzinli hem de elektrikle çalışan araçlardır. Bu durumda iki seçenek bulunmaktadır. Elektrik gücü kullanıldığı sırada batarya azaldığı zaman araç otomatik olarak benzine geçmektedir.
  • Tam elektrikli; bu araçlar sadece elektrikle çalışmaktadır. Şarj başına aldığı yol 300 kilometredir. Bu araçlar üstün performansı ile uzun yola uygundur.

Kullanım tipine göre elektrikli otomobil avantajları bulunmaktadır.

Elektrikle Otomobilin Sağladığı Faydalar

Petrol fiyatlarının yüksek olması ve doğanın kirlenme oranının her geçen gün artması elektrikli araca yönelme durumunu arttırmaktadır. Peki elektrikli otomobil avantajları nelerdir:

  • Bu araçların en büyük özelliği ve faydası aynı yolu normal arabalara göre 5 veya 6 kat daha ucuza gitmesidir. Buda kullanan kişiyi maddi yönden rahatlatmaktadır.
  • Doğaya uygunluğu test edilmiştir. Elektrikli otomobiller doğaya uygundur.
  • Gürültü kirliliğine yol açmamaktadır. Bu özelliği elektrikli otomobil avantajları bakımından önemlidir.
  • Küçük boyutlu araç olması dolayısıyla arazi kullanım alanı genişlemektedir.
  • Ulaşımı daha güvenli hale getirmektedir.
  • Vergi oranı normalden biraz daha düşüktür.

Elektrikli Otomobiller Nasıl Şarj Edilir

Elektrikli otomobil dendiği zaman merak edilen diğer konu hareket etmesini sağlayacak şarjdır. Bu aslında elektrikli otomobil avantajları arasındadır. Aracın şarj edilmesi için bazı markalar araç sahibinin evine özel şarj istasyonu kurmaktadır. Bu sayede araç bir kaç saat içinde şarj edilmekte ve hareket etmeye hazır hale gelmektedir. Diğer bir yol normal benzin istasyonları gibi şarj istasyonlarının kurulmasıdır. Bu konuda ülkemiz çaba sarf etmektedir. Elektrikli araç kullanımını teşvik etmektedir. Aracın şarj edilmesini sağlayan diğer bir yol da batarya değişimidir. Batarya değişim işini üstlenen firmalar sayesinde batarya değişimi yapmak mümkündür. Boş bataryanın bırakılıp dolu bataryanın alınması ile yoldan geri kalmadan devam etmek mümkündür. Elektrikli araçların kullanımı benzinli araçların kullanımından pek farklı değildir. Benzinli araçlarda güç ve devir benzin ile sağlanırken, elektrikli araçlarda bu durum bataryadan verilen elektrik gücü ile sağlanmaktadır. Elektrik gücünü rüzgar ve güneşten sağlayacak sistem üzerinde çalışmalar devam etmektedir.